Dopłaty do kukurydzy. Blisko 65 tysięcy wniosków w 3 dni

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
26-02-2024,11:35 Aktualizacja: 26-02-2024,11:40
A A A

Warto pospieszyć się z wnioskami o dopłaty do kukurydzy. Nabór Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) prowadzi do 29 lutego.

Przyjmowanie wniosków rozpoczęło się 22 lutego i przez 3 dni - jak podała ARiMR - złożono ich 64,5 tysiąca. Aby sprawnie obsłużyć zainteresowanych rolników, godziny pracy biur powiatowych Agencji zostały wydłużone. W dni robocze od 26 lutego do 28 lutego 2024 r. placówki czynne są w godzinach 7:00-18:00, a w ostatnim dniu naboru, tj. 29 lutego 2024 r. - od godziny 7:00 do 22:00 lub do ostatniego interesanta.

„Warunkiem otrzymania pomocy jest spełnianie kryterium mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa i złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie za poprzedni rok, w którym wykazano uprawy kukurydzy. Przepisy nie wymagają załączania do wniosku dokumentów potwierdzających sprzedaż kukurydzy” – przypomina ARiMR.

Budżet programu wynosi 1 mld zł. Wysokość pomocy będzie wyliczana jako iloczyn deklarowanej we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich za 2023 r. powierzchni upraw kukurydzy (z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę) nie większej niż 100 ha i stawki pomocy wynoszącej:

Co ze spleśniałą kukurydzą w Dorohusku?

W ostatnich dniach rolnicy przypomnieli o składzie wagonów ze spleśniałą kukurydzą stojących w Dorohusku od kwietnia 2023 r. Wówczas transport został zatrzymany przez nasze służby ze względu na kiepską jakość ziarna. Zapytaliśmy...

- 1 000 zł dla województw lubelskiego i podkarpackiego;

- 700 zł dla województw małopolskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego i podlaskiego;

- 500 zł dla województw dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, opolskiego, pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

Jeżeli wynikająca ze złożonych wniosków kwota pomocy przekroczy przewidzianą na dofinansowanie pulę środków, wówczas do wyliczenia pomocy zostanie zastosowany współczynnik korygujący.

Wniosek (można go pobrać tutaj) można składać bezpośrednio w kancelarii biura powiatowego, drogą listowną (za pośrednictwem Poczty Polskiej), przez platformę ePUAP lub przy pomocy usługi mObywatel (na stronie gov.pl).

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu