Dla niektórych święta oznaczają kłopoty

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-12-2017,15:10 Aktualizacja: 21-12-2017,15:24
A A A

Dla co piątego Polaka święta Bożego Narodzenia to kłopoty finansowe - wynika z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia dla BIG InfoMonitor i BIK. Powodem jest koszt prezentów.

Jak wskazują autorzy badania, średni koszt prezentów gwiazdkowych to ok. 500 zł. Tylko na jeden podarek dla dziecka przeciętnie wydajemy 155 zł, a dla dorosłego 120 zł. Wydatki na żywność pochłoną średnio 422 zł.

święta bożego narodzenia, wydatki na prezenty, wydatki na wieczerzę wigilijną

Dwa razy więcej wydamy na prezenty niż na wieczerzę wigilijną

W tym roku na prezenty Polacy wydadzą ponad dwa razy więcej niż na tradycyjną świąteczną wieczerzę - wynika z szacunków Open Finance. Wigilia dla 10-osobowej rodziny ma kosztować 1082 zł, czyli więcej niż przed rokiem. Z szacunków...

"62 proc. badanych uważa, że święta to poważny koszt do zaplanowania w domowym budżecie. Tylko co dziesiąta osoba ma w tym względzie finansowy komfort " - wskazano.

Według badania większość Polaków sfinansuje tegoroczne święta z pensji lub oszczędności. Co dwunasty zaciągnie też kredyt lub pożyczkę, albo przesunie płatność rachunków. "Ale co piąty badany przeczuwa, że (…) i tak popadnie w finansowe kłopoty z powodu bożonarodzeniowych wydatków" - czytamy w dokumencie.

- Tylko przy zakupach prezentów trzy na cztery osoby przekraczają zaplanowany budżet, a ostatecznie co piąta osoba z góry wie, że święta będą dla niej przyczyną problemów finansowych - wskazał Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Dodał, że co roku po świętach pojawia się w rejestrze większa liczba dłużników, którzy przełożyli płatność rachunków czynszu, czy przestali spłacać pożyczkę lub kredyt. Obecnie w bazach BIG oraz BIK opóźnioną spłatę różnego rodzaju rachunków i kredytów ma w Polsce 2 mln 500 tys. Polaków. Wartość ich przeterminowanych zaległości to 62 mld 300 mln zł.

Według BIG w przypadku osób, które otrzymują pieniądze z programu 500 plus, około 1/3 przyznaje, że "dodatkowa gotówka pozwoli im na święta wydać więcej".

Badanie "Zwyczaje i wydatki świąteczne Polaków" przeprowadzone przez Instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie BIK i BIG InfoMonitor wykonano w drugiej połowie listopada 2017 na próbie 1009 Polaków w wieku 25-65 lat, metodą CAWI.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu