DIR: dopłaty do zbóż powinny obejmować także grykę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
21-04-2024,7:40 Aktualizacja: 20-04-2024,20:02
A A A

Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej (DIR) postuluje rozszerzenie listy gatunków roślin, objętych projektowanymi dopłatami do sprzedanych zbóż, o grykę, której producenci także znaleźli się w trudnej sytuacji.

Izba swoim wystąpieniem nawiązuje do planowanej, rządowej pomocy dla producentów zbóż w postaci dopłat do sprzedanego ziarna, która jest już w fazie legislacyjnej. Stosowne rozporządzenie w tej sprawie ukazało się pod koniec minionego tygodnia (piszemy o tym tutaj). Zgodnie z jego zapisami, wsparcie ma obejmować: pszenicę, żyto, jęczmień, pszenżyto lub mieszanki zbożowe.

Na Dolnym Śląsku od kilku lat odnotowuje się duże zainteresowanie uprawą gryki, ale napływ taniego ziarna gryki z Ukrainy zachwiał tym rynkiem. Obecnie ceny gryki w skupach są zdecydowanie niższe od ubiegłorocznych, co powoduje załamanie opłacalności produkcji. W związku z powyższym wnosimy o podjęcie wszelkich niezbędnych działań dla wsparcia również tej grupy producentów rolnych” – czytamy we wniosku dolnośląskiego samorządu rolniczego do Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich