Dalsze podwyżki cen paliw na stacjach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
28-05-2016,11:10 Aktualizacja: 28-05-2016,11:23
A A A

Na przełomie maja i czerwca na stacjach zobaczymy dalsze podwyżki, chociaż ich skala powinna być mniejsza niż w ostatnich dniach - ocenił analityk e-petrol. Również BM Reflex prognozuje w nadchodzącym tygodniu wzrosty cen paliw na stacjach.

- Najbliższe dni nie przyniosą jeszcze wyczekiwanej przez wszystkich zmotoryzowanych zmiany i na przełomie maja i czerwca na stacjach zobaczymy dalsze podwyżki, chociaż ich skala powinna być mniejsza niż w ostatnich dniach. Na zmianę cenowego trendu będziemy musieli poczekać na wyraźniejszą korektę na rynku naftowym - ocenił analityk.

paliwo, ceny, ceny paliw, olej napędowy, diesel, benzyna, podwyżki cen paliw

Uwaga, szykują się podwyżki cen paliw

W najbliższych dniach zapewne zobaczymy kolejne podwyżki dotyczące wszystkich typów paliw, długi weekend, czyli pora wiosennych wyjazdów, może powodować, że operatorzy niektórych stacji mogą próbować powalczyć o lepsze...
Prognozowane przez e-petrol.pl przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw na początek czerwca wyglądają następująco: dla 95-oktanowej benzyny 4,45-4,56 PLN/l, dla oleju napędowego 4,15-4,27 PLN/l a dla autogazu 1,56-1,64 PLN/l.

- Paliwa na stacjach drożeją niemal nieprzerwanie od ponad dwóch miesięcy. W tym tygodniu wyraźnie w górę poszła zarówno cena 95-oktanowej benzyny, jak i oleju napędowego. W efekcie za oba paliwa płacimy na stacjach najwięcej w tym roku - wskazał analityk.

Ich zdaniem najdroższa w tym roku ropa i słabnąca w relacji do dolara złotówka to dwie główne przyczyny przyspieszenia podwyżek na stacjach paliw w Polsce.

Na rynku naftowym jest jednak szansa na korektę ostatnich wzrostów. W czwartek cena ropy naftowej Brent po raz pierwszy w tym roku, przekroczyła 50 dolarów za baryłkę.

paliwa, stacje paliw, benzyna, olej napędowy, gaz lpg, biopaliwa

W Polsce poprawia się jakość paliw na stacjach

W ubiegłym roku Inspekcja Handlowa zakwestionowała 2,68 proc. skontrolowanych próbek paliw płynnych. To mniej niż w 2014 r., kiedy nieprawidłowości wyniosły 3,87 proc. Zastrzeżenia najczęściej dotyczyły oleju napędowego - poinformował Urząd...
Eksperci szacują, że ma to związek z malejącymi zapasami tego surowca w Stanach Zjednoczonych i problemami z wydobyciem niektórych producentów.

Analitycy wskazują, że o 11 groszy podrożał w mijającym tygodniu olej napędowy na stacjach w Polsce. Tylko o dwa grosze mniejsza była skala podwyżki w przypadku benzyny.

Średnio za litr popularnej 95-tki płacimy obecnie aż 4,48 PLN, a aktualna średnia cena diesla to 4,17 PLN/l. Kierowcy, szczególnie tankujący benzynę, mogli już zapomnieć jak wygląda obniżka cen paliwa.

W przypadku 95-oktanowej odmiany benzyny ostatni raz mieliśmy z nią do czynienia na rynku detalicznym na początku marca.

andrzej adamczyk, Program Budowy Dróg Krajowych, ministerstwo infrastruktury i budownictwa

Kierowcy zapłacą więcej za paliwo i dołożą się do budowy dróg?

W Polsce buduje się drogi za wolno i za drogo - ocenił Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa. Resort nie wyklucza podwyżki opłaty paliwowej, by znaleźć dodatkowe pieniądze na program dróg krajowych do 2020 r. Według resortu...
Analityczka BM Reflex wskazała, że w porównaniu do cen sprzed tygodnia za litr benzyny płacimy na stacjach średnio 7 groszy więcej, olej podrożał średnio o 9 gr/l i autogaz o około 2 grosze na litrze. Po raz ostatni za benzyny płaciliśmy tyle w październiku ub. roku, a za diesla w grudniu.

- Wysoki poziom cen hurtowych nie znalazł jeszcze odzwierciedlenia na wszystkich stacjach, mimo ostatnich korekt. Warto podkreślić, że na niektórych stacjach ceny dopiero wzrosną, wraz z nowymi dostawami, na innych zaś w skali tygodnia ceny już wrosły po kilkanaście groszy na litrze. Dlatego utrzymuje wysokie prawdopodobieństwo podwyżek cen na stacjach w następnym tygodniu - oceniła.

Według BM Reflex bardziej stabilna sytuacja utrzymuje się na rynku autogazu. W tym tygodniu na części stacji notowaliśmy korekty do 5 gr/l w górę, ale na innych ceny minimalnie spadały.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement