Co piąte koło gospodyń wiejskich złożyło już wniosek o dofinansowanie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marek Szczepanik PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
22-04-2024,8:15 Aktualizacja: 22-04-2024,8:20
A A A

W pierwszym tygodniu tegorocznej akcji, w województwie opolskim, wnioski o dofinansowanie złożyło co piąte Koło Gospodyń Wiejskich - powiedział PAP Paweł Kampa, zastępca dyrektora wojewódzkiego oddziału ARiMR w Opolu.

Pod koniec marca oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęły przyjmowanie wniosków o dofinansowanie od Kół Gospodyń Wiejskich na 2024 rok. W tym roku na ten cel w skali całego kraju przewidziano 120 mln złotych.

"Widzimy bardzo duże zainteresowanie skorzystaniem z dofinansowania ze strony KGW. Tylko w pierwszym tygodniu naboru, wnioski na 434 tysiące złotych złożyło 51 z 254 kół zarejestrowanych w naszym regionie. Wygląda na to, że w tym roku cała pula zostanie wykorzystana bardzo szybko, choć wnioski będą przyjmowane do końca września lub do wyczerpania limitu" - wyjaśnia Kampa.

W 2023 roku w województwie opolskim złożono 212 wniosków na łączną kwotę 1,8 mln złotych, przy czym kwota dofinansowania zależy od wielkości koła.

inwestycje, dofinansowanie, zalesianie, zadrzewianie

ARiMR zapowiada wsparcie na inwestycje leśne lub zadrzewieniowe. Kiedy startuje nabór wniosków?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) informuje, że od 1 czerwca do 31 lipca br. będzie się można ubiegać o wsparcie na: zalesianie gruntów rolnych, tworzenie zadrzewień śródpolnych, zakładanie systemów...

W 2024 roku KGW liczące do 30 osób mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości 8 tys. złotych, od 31 do 75 osób - 9 tys. złotych, a koła mające powyżej 75 członkiń - 10 tysięcy złotych.

Działalność KGW reguluje ustawa z 2018 roku, zgodnie z którą mogą one posiadać osobowość prawną i prowadzić działalność gospodarczą, przy zachowaniu warunków określonych w ustawie są zwolnione z podatku dochodowego i VAT i nie muszą posiadać kasy fiskalnej. Koło musi liczyć minimum 10 pełnoletnich osób mieszkających na terenie wsi, sołectwie położonym w granicach administracyjnych miasta lub w mieście do 5 tysięcy mieszkańców. Warunkiem otrzymania wsparcia jest złożenie wniosku na formularzu udostępnianym przez ARiMR.

Celem działania Kół Gospodyń Wiejskich jest m.in. reprezentowanie interesów ich członków oraz działania na rzecz poprawy sytuacji społeczno-zawodowej kobiet wiejskich i ich rodzin, a także wspieranie wszechstronnego rozwoju terenów wiejskich. 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich