Chcą odciąć izby rolnicze od pieniędzy. Koniec finansowania?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
09-03-2018,17:35 Aktualizacja: 09-03-2018,17:39
A A A

Poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko, który jest przewodniczącym sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zwrócił się z prośbą do rad gmin o wstrzymanie przekazywania środków pieniężnych dla izb rolniczych, do czasu przyjęcia przez Sejm nowelizacji ustawy dotyczącej samorządu rolniczego.

- Polski rolnik zasługuje na to, żeby go godnie reprezentować. Izby rolnicze od lat tego nie robią, o czym świadczy stan polskiego rolnictwa. Izby pobierają od każdego rolnika 2 procent z podatku rolnego. Dysponują ogromną gotówką, za którą nic nie robią. Dlatego od kilku dni wysyłam do gmin pismo z prośbą o czasowe wstrzymanie finansowania izb rolniczych, by te się zmobilizowały i przygotowały swój projekt o izbach rolniczych - powiedział Jarosław Sachajko.

ustawa o izbach rolniczych, izby rolnicze, krir, krajowa rada izb rolniczych, sejm, kukiz'15

Izby rolnicze czekają zmiany? Centrala chce większych kompetencji

Jak bumerang wraca co jakiś czas temat zmian dotyczący działalności izb rolniczych. Co ciekawe, nad propozycją nowych przepisów pracuje nawet sama centrala rolniczego samorządu.   Projekt nowelizacji ustawy o izbach rolniczych złożyło w...

Poseł podkreślił, że projekt nowelizacji ustawy klub Kukiz'15 przygotował już w marcu 2016 roku. - Prezes izb rolniczych obiecał, że do lutego 2017 roku przygotuje swój projekt, a tego projektu wciąż nie ma. W związku z tym wystąpiłem z inicjatywą, by do czasu powstania projektu nie płacić na izby - dodał parlamentarzysta.

Biuro prasowe Kukiz'15 zwraca uwagę, że już w 2003 r. marszałek Sejmu w piśmie skierowanym do Trybunału Konstytucyjnego, zwrócił uwagę na "niewypełnianie przez izby roli organizacji samorządu zawodowego". W cytowanym piśmie marszałek stwierdził, że przepisy w sprawie finansowania izb rolniczych mają charakter przejściowy.

"Tymczasowy charakter przepisów trwa już kolejne lata, a gotowy projekt nowelizacji ustawy o izbach rolniczych, przygotowany przez posłów Kukiz'15, leży w zamrażarce" - alarmuje partia.

Jarosław Sachajko, sejmowa komisja rolnictwa, kukiz 15, izby rolnicze

Kukiz'15 chce zmian w ustawie o izbach rolniczych

Wprowadzenie wyborów do izb rolniczych na najniższym możliwym poziomie, czyli sołectw oraz zmiana zasad finansowania izb - to główne założenia projektu nowelizacji ustawy o izbach rolniczych autorstwa klubu Kukiz'15. Jarosław...
W swoim wyroku TK stwierdził, że izby nie są reprezentantem żadnej grupy zawodowej. "Pojawia się zatem pytanie, dlaczego w dalszym ciągu finansowane są z 2 proc. podatku płaconego przez rolników? Masowe podjęcie uchwał przez rady gmin zmobilizuję rząd do przedłożenia Sejmowi projektu rozwiązań prawnych, które uporządkują reprezentację rolników przez izby, organizacje związkowe i branżowe" - twierdzi Kukiz'15.

Partia podkreśla, że to podatnik winien decydować, która organizacja najlepiej reprezentuje jego interesy i na której działalność przekaże 2 proc. podatku.

"Zapewni to transparentność reprezentacji rolników i zapobiegać będzie kupowaniu związkowców przez rządzących. Izby rolnicze muszą realizować zadania stawiane przez rolników, a nie być tarczą ochronną dla rządzących" - czytamy w komunikacie.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

28.05.2021 - 31.08.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej

31.07.2021 - termin płatności składki KRUS za III kwartał

do 2.08.2021 - termin składania wniosków do ARiMR o "Wsparcie na zalesienie i tworzenie terenów zielonych"

21.06 - 19.08.2021 - termin składania wniosków o wsparcie finansowe na "Modernizacja gospodarstw rolnych"