CBA: wyłudzono miliony z ARiMR

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Jowsa PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
06-11-2017,12:20 Aktualizacja: 06-11-2017,12:31
A A A

CBA złożyło zawiadomienia do poznańskiej prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa m.in. przez osobę z byłego kierownictwa poznańskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i prezesa spółki-grupy. Mieli doprowadzić do wyłudzenia 7,5 mln zł z ARiMR.

Jak poinformował PAP w poniedziałek Piotr Kaczorek z CBA, poznańska delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego złożyła do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu zawiadomienie o "uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków" przez osobę z byłej dyrekcji oraz przez dwóch pracowników Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu.

arimr, urzędnicy odchodzą z arimr, kowr, Robert Gibała, jacek bogucki

Spór o pensje w ARiMR narasta. Rolnicy nie dostaną w terminie dopłat?

- Bez podwyżek w ARiMR będzie problem z terminowym przekazywaniem dopłat bezpośrednich rolnikom - alarmują związkowcy. - Od wysokości wynagrodzenia nie zależy w żadnej instytucji w Polsce jakość pracy - odpowiada resort rolnictwa. Podczas...
- Ustalenia agentów CBA wskazują, że w poznański ARiMR wydał decyzję o przyznaniu jednej z grup producentów owoców i warzyw wielomilionową dotację na zakup nieruchomości z magazynami położonej w województwie pomorskim, nie kontrolując i nie weryfikując, dlaczego na przestrzeni 8 miesięcy (od sierpnia 2011r. do maja 2012 r.) jej wartość wzrosła z kwoty 0,5 mln zł wynikającej z pierwszych dokumentów aż po blisko 9,5 mln zł, która widniała już później w dokumentach złożonych o konkretne dofinansowanie - podał Kaczorek.

Jak dodał, "gwałtowny i skokowy, aż 19-krotny wzrost wartości nieruchomości w tak krótkim okresie budzi uzasadnione wątpliwości, czy celem transakcji nie było wyłudzenie środków publicznych".

Według CBA, szkody w majątku Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w konsekwencji tych działań miały wynieść ok. 7,5 mln zł.

grupa azoty, marek g., Centralne Biuro Antykorupcyjne, rada nadzorcza grupy azoty

Szef Rady Nadzorczej Grupy Azoty zatrzymany przez CBA

Sześć osób usłyszało zarzuty korupcyjne i zostało aresztowanych w sprawie dostaw dla Grupy Azoty - poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne. Wśród aresztowanych jest Marek G., szef Rady Nadzorczej Grupy Azoty. Piotr Kaczorek z...
Zawiadomienie CBA obejmuje również prezesa zarządu spółki w zakresie doprowadzenia ARMiR do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez wprowadzenie tej instytucji w błąd - przestępstwa oszustwa.

CBA ustaliło ponadto, że prezes spółki-grupy, reprezentujący interesy grupy producentów owoców i warzyw, kupił tę nieruchomość od osoby powiązanej z nim rodzinnie.

CBA wniosło do prokuratury o powierzenie przeprowadzania postępowania w całości poznańskiej Delegaturze Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

O sprawie poinformowało w poniedziałek radio RMF FM.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement