Bezrobotni dostaną wyższe zasiłki. Są na to pieniądze

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-01-2017,14:30 Aktualizacja: 23-01-2017,14:56
A A A

Ok. 500 mln zł dodatkowych środków z Funduszu Pracy będzie wymagało podniesienie wysokości zasiłku dla bezrobotnych do kwoty tysiąca złotych, co jest planowane najdalej od przyszłego roku - szacuje wstępnie resort rodziny, pracy i polityki społecznej.

- Przeliczaliśmy to wstępnie; w zależności od tego, czy utrzymamy obecny poziom, jeśli chodzi o okres pobieranie zasiłku, trzeba liczyć, że dodatkowo z Funduszu Pracy na zasiłki byłoby około 500 mln zł - powiedział w poniedziałek Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i pracy.

bezrobocie, stopa bezrobocia, główny urząd statystyczny, oferty pracy, urząd pracy

Stopa bezrobocia w grudniu poszła w górę

Stopa bezrobocia rejestrowanego w grudniu wyniosła 8,3 proc. - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. To wzrost o 0,1 pkt. proc. w porównaniu do listopada. W listopadzie stopa bezrobocia wyniosła 8,2 -...

Podwyższenie wysokości zasiłku dla bezrobotnych do połowy minimalnego wynagrodzenia, wynoszącego obecnie 2 tys. zł, zapowiedziała w minionym tygodniu premier Beata Szydło, która w ramach przeglądu pracy ministerstw spotkała się z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską.

Szwed poinformował, że nie jest jeszcze przesądzone, czy planowane podniesienie wysokości zasiłku wejdzie w życie jeszcze w tym roku, czy w przyszłym. - W tej chwili nie przesądzamy, czy jeszcze jest szansa, żeby to weszło w tym roku, bo to jest też kwestia budżetowa, ale na pewno od przyszłego, 2018 roku, zasiłek dla bezrobotnych będzie podwyższony - mówimy o kwocie tysiąca złotych - powiedział wiceminister.

Zwiększenie kwoty zasiłku jest częścią planu poprawy skuteczności działań urzędów pracy. Według wiceministra, po dotychczasowych działaniach rządu, takich jak podniesienie płacy minimalnej oraz wysokości stawki godzinowej, naturalne jest również podniesienie wysokości zasiłków.
program rodzina 500 plus, ministerstwo rodziny pracy i polityki społecznej, elżbieta rafalska, beata szydło

Premier zapewnia: Polskę stać na program 500 plus

Stać nas na program 500 plus, jest on realizowany bardzo dobrze i przynosi spodziewane efekty, najważniejszym z nich jest to, że realnie zaczyna znikać ubóstwo - przekonuje premier Beata Szydło. Na konferencji prasowej przed posiedzeniem...

W ocenie wiceministra, zasiłek pobiera stosunkowo niewiele osób - uprawnienia do tego świadczenia ma ok. 12 do 14 proc. osób bezrobotnych, w zależności od regionu. - Do zasiłku uprawniona jest mała liczba osób; to ma być na ten pierwszy okres na wsparcie dla osoby, która straci pracę - tłumaczył.

Pytany, czy intencją resortu jest stworzenie mechanizmu automatycznego podnoszenie wysokości zasiłku wraz ze wzrostem płacy minimalnej (by zasiłek zawsze stanowił 50 proc. płacy), Szwed ocenił, że nie jest to przesądzone, choć warte rozważenia.

Obecnie wysokość podstawowego zasiłku dla bezrobotnych wynosi 831,1 zł przez pierwsze trzy miesiące oraz 652,6 zł przez kolejne. Świadczenie wypłacane jest przez 6 lub 12 miesięcy w zależności od stopy bezrobocia w danym regionie. Wysokość zasiłku zależy od stażu pracy - osoby uprawnione otrzymują 80, 100 lub 120 proc. podstawowej stawki.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement