Będzie program pomocowy dla zniszczonych gospodarstw

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
25-08-2017,12:55 Aktualizacja: 25-08-2017,13:33
A A A

Resort rolnictwa przygotował program pomocy dla gospodarstw rolnych poszkodowanych przez klęski żywiołowe. Warunkiem uruchomienia programu jest oszacowanie strat przez specjalne komisje - poinformowała w czwartek wiceminister rolnictwa Ewa Lech.

Chodzi o zmianę rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jego przyjęcie ma się odbyć w trybie obiegowym jeszcze w tym tygodniu.

podatek od darowizn, poszkodowani w nawałnicach, ministerstwo finansów, mateusz morawiecki

Poszkodowani w nawałnicach zwolnieni z podatku od darowizn na 2 lata

Wicepremier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie o zaniechaniu podatku od darowizn dla poszkodowanych w nawałnicach - poinformował Łukasz Świderski, rzecznik Ministerstwa Finansów. Zwolnienie obowiązuje przez 2 lata, licząc od 12...
Program pomocowy musi być zgłoszony do Komisji Europejskiej, jest to warunek udzielania pomocy producentom rolnym poza formą de minimis. Straty muszą być oszacowane odrębnie dla każdego gospodarstwa rolnego.

Jak mówiła Lech na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa, straty w rolnictwie są nadal szacowane. Największe wystąpiły w województwie pomorskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim, ale odnotowano zniszczenia przez sierpniowe wichury także w woj. dolnośląskim i łódzkim.

Według wstępnych danych, w województwie wielkopolskim zostało poszkodowanych 2 125 gospodarstw rolnych na terenie 44 gmin. Szkody powstały na powierzchni 11,3 tys. ha upraw rolnych o szacunkowej wartości strat prawie 8 mln zł. Ponadto uszkodzonych zostało ok. 1,5 tys. budynków gospodarskich o wartości ok. 7,5 mln zł, straty odnotowano także w innych środkach trwałych, o wartości 2,7 mln zł. Łącznie straty oszacowano na ponad 18 mln zł - poinformowała Lech.

Duże straty wielkopolskich gospodarstw po nawałnicach

Przeszło 2,1 tys. gospodarstw rolnych ucierpiało w Wielkopolsce wskutek ubiegłotygodniowych nawałnic - wynika z wyliczeń wojewody wielkopolskiego. Poniesione przez rolników straty szacowane są na ponad 18,2 mln zł. Biuro prasowe wojewody...
W województwie pomorskim straty wystąpiły w 1200 gospodarstwach rolnych na terenie 7 gmin. Huragan zniszczył uprawy na powierzchni ok. 3 tys. ha. Ponadto uszkodzonych zostało ok. 2,1 tys. budynków służących do produkcji rolnej, ok. 500 maszyn rolniczych.

Natomiast w woj. kujawsko-pomorskim uległo zniszczeniu ok. 2 tys. gospodarstw na terenie 28 gmin. Szkody powstały na powierzchni ok. 9600 ha upraw rolnych. Ponadto uszkodzonych zostało ok. 1500 budynków gospodarczych - wyliczała wiceminister.

Poinformowała, że w resorcie rolnictwa została powołana grupa zadaniowa ds. monitoringu występowania niekorzystnych zjawisk atmosferycznych powodujących straty i szkody w rolnictwie, która na bieżąco analizuje skutki społeczno-ekonomiczne występowania niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

żniwa, wichura, nawałnice, straty w gospodarstwach, straty w uprawach

W szczytowym momencie żniw nie ma prądu. Rolnicy proszą o agregaty

Na razie nie ma szacunków strat wywołanych przez ubiegłotygodniowe burze, gradobicie i nawalne deszcze - poinformował PAP wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. Podkreślił, że obecnie najważniejsze jest naprawa dróg czy...
Aby pomóc poszkodowanym w wyniku sierpniowych huraganów, ministerstwo wystąpiło z pismem do wojewodów z poszkodowanych województw, aby jak najszybciej powołali komisje do szacowania strat w rolnictwie.

Ponadto minister rolnictwa zwrócił się do Krajowej Rady Izb Rolniczych, Ośrodków Doradztwa Rolniczego w tych województwach o włączenie się w prace komisji do szacowania strat w rolnictwie. Wojewódzcy i powiatowi lekarzy weterynarii zostali zaś poproszeni o monitoring w zakresie strat, m.in. w hodowli zwierząt.

Wiceminister zaznaczyła, że producenci rolni poszkodowani w wyniku huraganu (poza odszkodowaniami z zakładów ubezpieczeń) i po oszacowaniu strat mogą ubiegać się o kredyt preferencyjny obrotowy na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej lub na odtworzenie środków trwałych.

Posłowie opozycji krytycznie odnosili się do pomocy, jakiej udziela rząd poszkodowanym. Jacek Protasiewicz (koło UED) i Dorota Niedziela (PO) zastanawiali się, dlaczego rząd nie ogłosił stanu klęski żywiołowej; zdaniem posła Jakuba Rutnickiego (PO), rząd za późno przystąpił do pomocy poszkodowanym.

drzewa, burza, wichura, wiatr zniszczył las, Lasy Państwowe, drewno, zniszczenia

Sprzątanie lasów po nawałnicach potrwa nawet kilka lat

Uprzątnięcie terenów dotkniętych nawałnicami potrwa do 2019 r - mówiła w środę rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska. Dodała, że potrzeba 80-100 lat, by na tych terenach z powrotem pojawił się dorosły las. -...
Artur Dunin (PO) pytał zaś, dlaczego do pomocy nie włączyły się wojska obrony terytorialnej. Małą aktywność w tej sprawie zarzucił ministrowi rolnictwa Mirosław Maliszewski (PSL).

Posłowie opozycji zwracali także ocenili, że ustawa o ubezpieczeniach rolnych, mimo przeznaczenia ogromnej kwoty na dopłaty do składek ubezpieczeniowych, nie działa. Ich zdaniem firmy nie chcą ubezpieczać, a jeżeli to zrobią, znajdują różne "kruczki prawne", by pieniędzy nie wypłacić - mówili. Przedstawiciele opozycji są zdania, że rolnicy nie chcą kolejnych kredytów, a oczekują konkretnej bezzwrotnej pomocy.

Przewodniczący komisji Jarosław Sachajko (Kukiz'15) zadeklarował, że komisja rolnictwa powróci do sprawy pomocy poszkodowanym pod koniec września. Zajmie się także sprawą ubezpieczeń rolnych.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

28.05.2021 - 31.08.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej

31.07.2021 - termin płatności składki KRUS za III kwartał

do 2.08.2021 - termin składania wniosków do ARiMR o "Wsparcie na zalesienie i tworzenie terenów zielonych"

21.06 - 19.08.2021 - termin składania wniosków o wsparcie finansowe na "Modernizacja gospodarstw rolnych"