ARiMR wypłaciła rolnikom rekordową pomoc

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-03-2019,14:30 Aktualizacja: 29-03-2019,23:25
A A A

1 mld 860 mln zł wypłaciła w 2018 r. polskim rolnikom Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, czyli ponad dwukrotnie więcej niż rok wcześniej - poinformowała Maria Fajger, prezes ARiMR.

Najwięcej pieniędzy z tzw. pomocy krajowej trafiło w ubiegłym roku do poszkodowanych przez suszę i powódź - 1,4 mld zł. Na pomoc finansową dla rolników na zwalczanie ASF przekazano ponad 145 mln zł, czyli dwukrotnie więcej niż w 2017 r.

dopłaty bezpośrednie, wnioski o dopłaty przez internet, arimr, prow, wsparcie dla rolnictwa, ewniosekplus

Wniosków o dopłaty dwa razy więcej, oświadczeń dwa razy mniej

Od 15 marca napłynęło do ARiMR drogą elektroniczną 78 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie, czyli dwa razy więcej niż przed rokiem. W tym roku rolnicy po raz drugi w historii obowiązującego w Polsce systemu dopłat bezpośrednich składają...

Wzrostowa tendencja transferu środków pochodzących z budżetu krajowego utrzymuje się również w 2019 r. W pierwszym kwartale ARiMR wypłaciła w ramach pomocy krajowej ok. 800 mln zł. To trzy razy więcej niż w analogicznym okresie 2018 r.

Fajger przyznała, że ARiMR sprawnie wypłaca dopłaty bezpośrednie i obszarowe. Wypłaty tych płatności za ubiegły rok są już zrealizowane w ponad 90 proc.

- Z ogólnej puli środków przeznaczonych na dopłaty bezpośrednie w 2018 r., wynoszącej 14,65 mld zł, do 21 marca ARiMR wypłaciła 13,14 mld zł - powiedziała szefowa agencji. Dodała, że blisko 9,2 mld zł przekazano na konta rolników w formie zaliczek już październiku-listopadzie ub.r.

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa powiedział, że na czas jego urzędowania przypada okres intensywnego wzmocnienia działalności agencji. Jego zdaniem dużym testem sprawności ARiMR była wypłata pomocy krajowej związanej z suszą.

[WIDEO] Konferencja ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego w centrali ARiMR


ARiMR, kontrola w gospodarstwie, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacja Rolnictwa, grzywna

ARiMR nie musi zawiadamiać o kontroli

Powiadamianie o kontroli uzależnione jest od jej rodzaju oraz od faktu, czy nie zagraża ono celowi kontroli. Rolnik jest zawsze informowany o kontroli wówczas, gdy jego obecność jest niezbędna do jej przeprowadzenia - wskazuje Agencja...

Rolnicy - jak mówił - wymagali szybkiej pomocy, a rząd przeznaczył na ten cel środki, jakich nigdy nasi poprzednicy nie dali.

Szef resortu przyznał, że zdarzają się opóźnienia w wypłatach, ale często z przyczyn niezależnych - np. tak się stało w przypadku pomocy suszowej, która była w części udzielana w ramach pomocy de minimis (jest to limit pomoc, która można udzielić ze środków krajowych bez konieczności zgody KE).

Tłumaczył, że w listopadzie ub.r. wyczerpał się limit de minimis i wypłaty można było wznowić dopiero w następnym roku. Zapewnił, że wszyscy rolnicy, którzy złożyli wnioski o pomoc suszową, otrzymali ją.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

17.10.2022 - rusza wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt