ARiMR wypłaca zaległą pomoc suszową. Na miarę możliwości

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-04-2020,12:50 Aktualizacja: 28-04-2020,12:55
A A A

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca zaległe wypłaty pomocy suszowej dla rolników. W ciągu ostatnich czterech dni przekazała ponad 93 mln zł.

- ARiMR realizuje wypłaty pomocy suszowej na bieżąco w miarę otrzymywanych na ten cel środków - mówi Paweł Mucha, rzecznik agencji. Poinformował, że ostatnia pula środków na realizację wypłat z tytułu tzw. pomocy suszowej wynosi 280 mln zł.

susza rolnicza, odszkodowania za suszę, jan krzysztof ardanowski, wsparcie dla rolnictwa

Ponad 30 tysięcy gospodarstw musi poczekać na pieniądze

Ok. 30-35 tys. gospodarstw, które poniosły straty z powodu ubiegłorocznej suszy, będą musiały zaczekać na wypłatę rekompensat. W najbliższym czasie pieniądze dostanie 91 tys. rolników - mówił Jan Krzysztof Ardanowski. Minister...

Pieniądze pochodzą z zaplanowanej rezerwy budżetowej i mają trafić do 91 tys. rolników. Środki nie są jednak wystarczające na wypłatę pomocy wszystkim producentom rolnym, którzy złożyli wnioski.

Dlatego wydane przez ministra rolnictwa rozporządzenie upoważnia ARiMR do wypłacenia zaliczek najbardziej poszkodowanym producentom rolnym - tym, których straty były powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej - w wysokości 2,5 tys. zł.

Chodzi o rolników, których oszacowane szkody wynoszą powyżej 5 tys. zł. Z danych resortu rolnictwa wynika, że jest ich
powyżej 36 tys. Jak tłumaczył minister, wstrzymanie części wypłat dla poszkodowanych rolników jest spowodowane koniecznością przeznaczenia pieniędzy na walkę z koronawirusem.

Pomoc suszowa przysługuje rolnikom, którzy w 2019 r. ponieśli straty w wyniku suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi. Wnioski o wsparcie ARiMR przyjmowała do 29 listopada ub.r.

Stawka rekompensaty jest zróżnicowana w zależności od wielkości strat. Najwięcej - 1000 zł na hektar może otrzymać rolnik, którego straty przekraczają 70 proc. danej uprawy i który posiadał polisę ubezpieczeniową na co najmniej połowę upraw.

Według agencji, po ubiegłorocznej suszy rolnicy złożyli prawie 355 tys. wniosków o odszkodowania z tytułu poniesionych strat na kwotę ponad 2,3 mld zł.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY