ARiMR przypomina. Niebawem kończą się trzy nabory wniosków

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-11-2022,10:00 Aktualizacja: 04-11-2022,12:41
A A A

Trwają cztery nabory wniosków o pomoc w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Tylko do 15 listopada można złożyć wnioski o dotację na wymianę dachów, a do 18 listopada o wsparcie na inwestycje w przetwórstwo - przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Nabory wniosków rozpoczęły się 17 października. Trzy z nich kończą się listopadzie. Do 15.11 ARiMR będzie przyjmować wnioski o przyznanie pomocy na wymianę azbestowych pokryć dachowych.

stawki ubezpieczeń upraw i zwierząt, uprawy rolne, zwierzęta gospodarskie, GUS, IERiGŻ-PIB

Znamy maksymalne sumy ubezpieczeń upraw i zwierząt na 2023 rok

53 zł za jedną kurę i 188 tys. 200 zł za hektar warzyw gruntowych - taka jest rozpiętość maksymalnych sum ubezpieczenia dla poszczególnych upraw rolnych i zwierząt gospodarskich na 2023 r. Projekt rozporządzenia ministra rolnictwa...

Chodzi o dachy znajdujące się na budynkach służących do produkcji rolniczej. Maksymalna powierzchnia, do której rolnikom przysługuje wsparcie, wynosi 500 mkw., a stawka pomocy to 40 zł/mkw. Wymiana musi dotyczyć całego dachu.

Trzy dni dłużej będzie można składać dokumenty o wsparcie mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie przetwórstwa lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, rybołówstwa lub akwakultury. Ma charakter refundacji (do 50 proc. kosztów kwalifikowalnych).

Przewidziany limit pomocy dla mikroprzedsiębiorstw wynosi 3 mln zł, dla małych przedsiębiorstw - 10 mln zł, a gdy beneficjentem chce się stać średnie przedsiębiorstwo - 15 mln zł. Otrzymane pieniądze mogą być przeznaczone m.in. na zakup i instalację nowych maszyn i urządzeń. Można za nie pozyskać również spełniające normy emisji spalin nowe środki transportu wykorzystywane np. do przewozu produktów rolnych, produktów rybołówstwa czy akwakultury.

Wsparcie mogą również otrzymać rolnicy i rybacy w zakresie przetwarzania lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, spożywczych, rybołówstwa lub akwakultury. W tym przypadku wnioski są także przyjmowane do 18 listopada.

zwrot akcyzy za paliwo rolnicze, dopłaty do paliwa rolniczego, Ryszard Bartosik, sejmowa komisja finansów

Wiemy, ile pieniędzy rząd zarezerwował na dopłaty do paliwa rolniczego

Na dopłaty do paliwa rolniczego w przyszłorocznym budżecie zarezerwowano ponad 1,3 mld zł - poinformował Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa. Polityk brał udział w posiedzeniu sejmowej komisji finansów. Zapewnił, że trwają prace nad...

Wsparcie jest udzielane do wysokości 500 tys. zł. Pomoc finansowa polega na refundacji do 50 proc. kosztów kwalifikowalnych, do których zalicza się m.in. wydatki poniesione na budowę budynków i budowli służących realizacji inwestycji, ale także ich remont. Wsparcie będzie można uzyskać również na zakup nowego terminala płatniczego czy utrzymanie domen internetowych związanych z realizacją przedsięwzięcia.

Najdłużej będzie trwał nabór wniosków finansujących wymianę słupów impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu - do końca grudnia 2023 r. Plantatorzy mogą uzyskać pomoc maksymalnie do 5 ha upraw chmielu. Wysokość wsparcia uzależniona jest od tego, czy słupy impregnowane kreozotem będą wymieniane na kompozytowe czy betonowe, a także od tego czy odbiorca końcowy pomocy jest młodym rolnikiem.

Agencja przypomniana, że wnioski o pomoc można składać wyłącznie w formie elektronicznej przez formularz udostępniony na Platformie Usług Elektronicznych.

Do 1 listopada zarejestrowano 133 wnioski na ponad 412,5 mln zł od mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw zainteresowanych wsparciem w ramach przetwórstwa lub wprowadzania produktów do obrotu. Rolnicy i rybacy, którzy planują działalność przetwórczą, złożyli 38 wniosków o 10,8 mln zł wsparcia. Natomiast o dofinansowanie wymiany pokryć dachowych z azbestu na kwotę ponad 61,4 mln zł ubiega się 4746 gospodarzy.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

18.01.2023 – 31.01.2023 – nadzwyczajne wsparcie dla producentów trzody chlewnej

Do 31.01.2023 – wsparcie na działalność statutową Kół Gospodyń Wiejskich

Do 24.02.2023 - można ubiegać się o wsparcie na „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” z PROW2014_2020.

31.01.2023 – 1.03.2023 – nabór wniosków na „Modernizację gospodarstw rolnych”

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej