Ardanowski: spekulowanie cenami żywności jest podłe

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-03-2020,8:55 Aktualizacja: 18-03-2020,9:48
A A A

- W Polsce surowce rolne są tanie i jest ich pod dostatkiem. Nieuzasadnione podnoszenie cen produktów spożywczych jest działaniem na szkodę obywateli i państwa - podkreśla minister Jan Krzysztof Ardanowski.

- Nie ma zgody na nieuzasadnione podwyżki cen żywności - stwierdził szef resortu rolnictwa odnosząc się do sygnałów o podwyższaniu cen niektórych produktów żywnościowych.

analitycy PKO BP, gus, ceny żywności, warzywa i owoce, mięso

Żywność mocno drożeje. Kiedy może się to zmienić?

W marcu silny wzrost cen żywności może się utrzymać, ale już od kwietnia jego tempo powinno spadać - ocenili analitycy PKO BP. Na stawki będzie wpływać pogoda oraz czynniki podażowe związane z epidemią koronawirusa. Jak podał Główny Urząd...

Jego zdaniem, spekulowanie stawkami i wykorzystywanie sytuacji spowodowanej pandemią jest podłe, nieetyczne i zasługuje na potępienie.

Według resortu rolnictwa, w tej chwili obserwuje się wzrost cen mięsa drobiowego i produktów mleczarskich.

- Ceny żywności płacone za surowce rolne są jednymi z niższych w Europie i podwyżki cen w sklepach nie są spowodowane przez rolników. Polska należy do państw o dużym potencjale produkcji rolnej, tak dużym, że musimy eksportować, aby rolnictwo mogło się rozwijać. Nieuczciwi kontrahenci, którzy chcieliby mniej płacić rolnikom, chcą jednocześnie zarobić podwyższając ceny - argumentuje minister.

- Żywności mamy pod dostatkiem, a zakłady przetwórstwa rolno-spożywczego nieprzerwanie pracują. Chwilowe braki w zaopatrzeniu spowodowane były wzmożonymi zakupami, których nie przewidzieli handlowcy - tłumaczy Ardanowski i dodaje, że braki towarów uzupełniane są na bieżąco.

Inspekcja Handlowa oraz Urząd Ochrony Konsumenta i Konkurencji będą sprawdzać zmiany cen żywności w sklepach i w przypadku nadużyć nakładać sankcje karne - zapowiedział polityk.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj