16 października ruszy wypłata zaliczek? Resort będzie na to gotowy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
27-06-2017,10:40 Aktualizacja: 27-06-2017,10:57
A A A

Nie zapadła jeszcze decyzja, czy będą wypłacane zaliczki na poczet płatności bezpośrednich za 2017 rok. Resort rolnictwa zapewnia jednak, że formalnie i od strony informatycznej będzie na to gotowy.

Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich zwrócił się niedawno do ministra rolnictwa z prośbą o przedstawienie wyjaśnień w związku z doniesieniami medialnymi, że w bieżącym roku ponownie pojawiły się problemy z wdrożeniem zmian w systemie informatycznym ARiMR, które mogą doprowadzić do opóźnień w wypłatach dopłat bezpośrednich za 2017 rok.

dopłaty, pieniądze, ARiMR, dopłaty bezpośrednie, dopłaty dla rolników

Wypłacono już ponad 97 procent dopłat bezpośrednich za zeszły rok

Do środy 14 czerwca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła rolnikom ponad 14,211 mld zł, czyli 97,28 proc. przewidzianej do wypłaty kwoty środków na dopłaty bezpośrednie za ub. r. - poinformował w komunikacie resort...

W odpowiedzi Krzysztof Jurgiel powiadomił, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa po przetargu z 1 lipca ub.r. zawarła umowę z firmą Hewlett Packard Enetrprise Polska (obecnie Enterprise Services Polska Sp. z o. o.) na utrzymanie i modyfikację systemu informatycznego (SIA), obsługującego wypłaty dopłat bezpośrednich.

Polityk dodał, że umowa jest realizowana, a przyjęty przez ARiMR harmonogram wdrożeń poszczególnych funkcjonalności systemu na 2017 rok na bieżąco monitoruje kierownictwo resortu.

"Wdrożona została funkcjonalność umożliwiająca wprowadzenie danych z wniosków i przeprowadzenia kontroli kompletności. Kolejne funkcjonalności umożliwiające sprawną obsługę wniosków w 2017 r. wdrażane będą systematycznie, tak jak to odbywało się w latach wcześniejszych" - zapewnił minister.

Szef resortu podkreślił, że jeśli zostanie podjęta decyzja o wypłacie w 2017 r. zaliczek na poczet płatności bezpośrednich, rozpocznie się ona natychmiast po określeniu stawek. "Odpowiednie funkcjonalności systemu informatycznego są już implementowane. Zaliczki będą zatem mogły być wypłacane już od 16 października" - poinformował Jurgiel.

dopłaty bezpośrednie, działki do dopłat, powierzchnia upraw, areał upraw, wnioski o dopłaty, arimr

Rolnikom maleją działki do dopłat. ARiMR służy wyjaśnieniami

Rolnicy prowadzą uprawę na niezmienionym od lat areale, ale w spersonalizowanych wnioskach o płatności obszarowe od ARiMR powierzchnie z roku na rok zmieniają się. Gospodarze zachodzą w głowę, jak to jest możliwe, a agencja zapewnia, że jest w...

W podobnym tonie wypowiadał się podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa wiceminister Rafał Romanowski. - Jeżeli chodzi o kampanię 2017 roku, to na połowę października będziemy przygotowani do tego, że w razie potrzeb gospodarczych będziemy wypłacać i realizować zaliczki - zaznaczał.

Posłowie dopytywali m.in., czy jest możliwość, by agencja sama budowała systemy informatyczne, by być jak najmniej zależna od podmiotów zewnętrznych. - Jesteśmy w trakcie procesu budowania kompetencji informatycznych. Mamy zespół, który już przejął średniej wielkości system do utrzymania i rozwoju. Skład, który budujemy jest w stanie przeprowadzić cały proces budowy systemu. W przyszłości będziemy w stanie realizować systemy klasy IACS - tłumaczył Dariusz Golec, szef ARiMR.

Dodał jednak, że nie jest intencją agencji, aby realizować wszystkie systemy własnymi siłami. Te, które nie są systemami strategicznymi, będą zlecane na zewnątrz.

Prezes określił też, kiedy agencja będzie w stanie rozpocząć przejmowanie, utrzymanie i rozwój systemu. - Brakuje nam około roku biorąc pod uwagę obecny stan departamentu informatyki, czyli 40 osób, które wprost wytwarzają oprogramowanie. Trzeba rozbudować departament jeszcze o kilkadziesiąt osób, prawdopodobnie jeszcze w innym miejscu niż Lublin - podsumował Golec.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj