Znaczenie Elewarru przeceniane? Prezes: to tylko procent rynku

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
21-04-2019,11:00 Aktualizacja: 21-04-2019,11:23
A A A

- Istnieje wiele mitów na temat Elewarru pokutujących także wśród posłów i urzędników. A jest zupełnie inaczej - podkreślał podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa Daniel Alain Korona, prezes zarządu firmy.

Nie ukrywał zdziwienia, że gremium zajmuje się należącą do państwa spółką, która stanowi zaledwie 1 procent rynku. - Elewarr jest taką wielką spółką, która trzęsie rynkiem? Otóż, to nie jest prawda. Przywróćmy proporcje: firma ma 1 proc. rynku, pod względem powierzchni składowania trochę więcej - wskazywał.

witold strobel, kowr, elewarr, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa , wykaz gruntów, dzierżawa ziemi

KOWR przejął nadzór nad Elewarrem i przygotowuje wykaz gruntów

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przejął nadzór nad spółką Elewarr, przygotowuje wykaz gruntów przeznaczonych pod dzierżawę w całym kraju oraz realizuje projekty rozwojowe  - powiedział Witold Strobel, dyrektor generalny...

Korona mówił też np. o zaciągniętym przez spółkę kredycie o wartości 210 mln zł . - Zostało 61 mln zł, ale kontraktów sprzedażowych mamy już na ponad 72 mln zł, więc pod tym względem płynność Elewarru jest zachowana i wszelkie informacje na temat, że nie ma płynności są, zwyczajnie nieprawdziwe - zapewniał szef firmy.

Przyznał jednocześnie, iż w lutym było poważne zachwianie na rynku zbóż i rzepaku. Ten ostatni, wcześniej sprzedawany po 1620 zł, w wyniku znacznego spadku ceny zbywany był po 1500-1520 zł.

- Elewarr jest firmą, która działa tylko na zasadach spekulacji. Od 2008 r., kiedy zlikwidowano działalność przetwórczą - przypominam, że wcześniej był obiekt w Nowogrodzie Bobrzańskim, gdzie produkowano mąkę i była kaszarnia - spółka zajmuje się już tylko kupnem i sprzedażą zbóż oraz rzepaku, a także składowaniem na rezerwy strategiczne oraz dla obcych podmiotów. W związku z powyższym jest narażona na bardzo wysokie ryzyko cenowe kupna i sprzedaży - objaśniał Korona.

elewarr, bogdan drechna, Krajowa Federacja Producentów Zbóż, skup zbóż, skup rzepaku

Elewarr przygotowany do skupu zbóż i rzepaku

Państwowa spółka Elewarr jest przygotowana do skupu zbóż i rzepaku - poinformował prezes Bogdan Drechna. Dodał, że spółka dysponuje 17 punktami skupu. Szef firmy ujawnił podczas Krajowej Federacji Producentów...

Skup w 2010 r. wynosił około 100 tys. ton i utrzymywał się na mniej więcej tym poziomie do 2014 r. Wówczas urósł do ponad 200 tys. ton i jest tak do dziś.

- Próbujemy realizować maksymalnie dobrze zadania, które nam postawiono. A jest to o tyle trudne, że gdy na przykład odmówimy skupu rolnikowi po takiej czy innej cenie, to od razu pójdzie na skargę do któregoś z posłów, że "wredny Elewarr nie chce skupować". Ale skupujemy po w miarę najlepszych cenach dla rolnika - przekonywał prezes.

Elewarr miał mieć początkowo 1 mln ton powierzchni magazynowej i był stworzony m.in., żeby przechować rezerwy państwowe. Obecnie są rzeczywiście przechowywane w magazynach firmy, ale na takiej samej zasadzie, jak u każdego podmiotu, a więc musi się ubiegać o te rezerwy.

- Stawiam pytanie komisji: czy rezerwy strategiczne, czyli rezerwy państwowe, powinny być składowane np. w magazynach podmiotów prywatnych? Czy Elewarr ma mieć charakter misyjny, czy handlowy? Z jednej strony oczekuje się od nas misyjnego charakteru, a więc przechowalnictwa, stabilizacji rynku zbożowego, czyli w domyśle chodzi o jak najwyższe ceny dla rolników, a równocześnie żąda się od zysku. A my musimy się zmieścić w tej konfiguracji, pomimo wszystko spółka próbuje realizować zadania - zaznaczał Daniel Korona.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

18.01.2023 – 31.01.2023 – nadzwyczajne wsparcie dla producentów trzody chlewnej

Do 31.01.2023 – wsparcie na działalność statutową Kół Gospodyń Wiejskich

Do 24.02.2023 - można ubiegać się o wsparcie na „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” z PROW2014_2020.

31.01.2023 – 1.03.2023 – nabór wniosków na „Modernizację gospodarstw rolnych”

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej