Toyota Mirai z nagrodą dla ekologicznego samochodu roku

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
26-03-2016,8:10 Aktualizacja: 26-03-2016,9:35
A A A

Podczas salonu samochodowego w Nowym Jorku przyznano wodorowej Toyocie Mirai tytuł World Green Car of The Year - czyli ekologicznego auta roku. Na krótkiej liście finalistów znalazły się nowa Toyota Prius i Chevrolet Volt.

- Mirai był najważniejszym samochodem 2015 roku. Wraz z tym modelem nadeszła przyszłość motoryzacji. Wodór może stać się alternatywą dla kopalin, a tym samym obronić nas przed dominacją ropy naftowej. To jest samochód wprowadzający cały świat w zupełnie nową epokę - wyjaśnił polski juror konkursu World Car of The Year, Maciej Pertyński.

motoryzacja, paliwo wodorowe, napęd hybrydowy, auta elektryczne

Paliwa wodorowe i napędy hybrydowe. Trendy w motoryzacji 2016

Samochody wodorowe, rozwój napędów hybrydowych czy aut elektrycznych – to spodziewane kierunki rozwoju światowej motoryzacji w 2016 r. - mówi PAP ekspert motoryzacyjny Waldemar Florkowski. Jak dodaje, nie spodziewa się...
W konkursie Mirai pokonał m.in. BMW 330 e Plug-in-hybrid, Volkswagena Passat GTE, Mercedesa-Benza C 350e, Nissana Murano Hybrid czy Nissana X-Trail Hybrid.

Toyota Mirai powstała na bazie koncepcyjnego modelu Toyota FCV, który zaprezentowano w 2013 roku na Tokyo Motor Show. Dwa lata później, jako seryjny model został wprowadzona do sprzedaży w Japonii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Danii i Stanach Zjednoczonych.

Energia elektryczna zasilająca silnik w samochodzie powstaje dzięki reakcji wodoru z tlenem w ogniwach. Wodór jest zmagazynowany pod ciśnieniem 700 barów w dwóch trójwarstwowych zbiornikach z kompozytów z włókna węglowego i szklanego.

Producent przypomina, że wodór, który można pozyskać w sposób ekologiczny np. z wykorzystaniem energii wiatrowej, i który łatwiej magazynować niż prąd, ma stać się według paliwem przyszłości.

stacja, tankowanie, wodór, warszawa, poznań, polska grupa energetyczna, instytut transportu samochodowego

Stacje tankowania wodoru w Warszawie i Poznaniu

Dwie demonstracyjne stacje tankowania wodoru dla samochodów osobowych i autobusów powstaną w Warszawie i Poznaniu. Współpracę w tej sprawie nawiązały Polska Grupa Energetyczna oraz Instytut Transportu Samochodowego,...
Stosowanie go na przemysłową skalę może zmniejszyć o 80 proc. emisję dwutlenku węgla do atmosfery, generowaną z powodu wykorzystywania paliw kopalnych - przekonuje japoński koncern.

W USA funkcjonuje obecnie kilkanaście stacji tankowania wodoru, tego typu infrastruktura jest także na terytorium Niemiec, Danii i Wielkiej Brytanii. Sieć stacji tankowania wodoru ma powstać również w Polsce.

- Pierwsza w ciągu najbliższych 5 lat. Takie obiekty znajdą się w Warszawie, Poznaniu, Białymstoku, Szczecinie, okolicach Łodzi, Trójmiasta i Katowic oraz we Wrocławiu i Krakowie - tłumaczy Toyota.

Projekt jest koordynowany przez Instytut Transportu Samochodowego i ma zostać zrealizowany do 2023 roku.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement