Syngenta zmieni właściciela. To już przesądzone

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
12-04-2017,19:55 Aktualizacja: 12-04-2017,20:19
A A A

Chińskie ministerstwo handlu zgadza się na zakup przez chiński koncern ChemChina Chemistry szwajcarskiej Syngenty, producenta pestycydów i nasion.

To kolejny krok do powstania światowego giganta w sektorze, w którym dochodzi do wielkich międzynarodowych fuzji.

Zatwierdzenie przez władze Chin przejęcia Syngenty za 43 mld dolarów (39 mld euro), to "krok w kierunku zamknięcia transakcji, która spodziewana jest w drugim kwartale 2017 roku" - podały w komunikacie obie firmy.

Syngenta, konferencja prasowa, zboża, kukurydza, warzywa, środki ochrony roślin, ChemChina

Przejęcie Syngenty przez ChemChina to szansa na rozwój

Szwajcarska firma Syngenta, która jest jednym z liderów światowego rynku środków ochrony roślin i nasion zapewnia o korzyściach płynących z przejęcia koncernu przez chińską spółkę ChemChina. Na początku lutego oficjalnie...
Zgodę na fuzję wyraziło już 19 państw, w tym organy ochrony konkurencji USA i w Europie. Porozumienie wymaga jeszcze zgody ze strony regulatora w Indiach - ważnym rynku dla sektora chemicznego.

ChemChina przedstawił swoją ofertę zakupu największego światowego producenta środków ochrony roślin w lutym zeszłego roku. Będzie to największa chińska akwizycja w historii, która powinna umożliwić Chinom zwiększenie krajowej produkcji rolnej w celu wykarmienia liczącej 1,3 mld ludności kraju, w którym w nieunikniony sposób zmniejszają się zasoby ziemi uprawnej.

Sektor chemiczny i agrochemiczny przechodzi obecnie wielkie przekształcenia, nawet jeśli budzi to obawy wśród rolników zaniepokojonych ewentualną zwyżką cen, do jakiej mogą doprowadzić jeszcze potężniejsi dostawcy.

Inne giganty, które potrzebują wyrażenia zgody od organów ochrony konkurencji na fuzję, to Dow Chemical i DuPont oraz Bayer i amerykański potentat segmentu agrochemicznego Monsanto (producent glifosatu).

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich