Święto buraka cukrowego. Plantatorzy chcą być na bieżąco z wiedzą

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
23-06-2022,12:15 Aktualizacja: 23-06-2022,12:23
A A A

Plantatorzy buraka cukrowego, pracownicy cukrowni oraz inni przedstawiciele branży licznie przybyli do Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Trzciance k. Opalenicy. Odbyła się tam kolejna edycja Dnia Buraka Cukrowego, zorganizowana przez spółkę Nordzucker Polska.

Gospodarze, jak co roku mieli możliwość zapoznania się z poletkami demonstracyjnymi, porozmawiać z przedstawicielami firm związanych z branżą rolniczą, a także wymienić się doświadczeniami i poglądami na temat uprawy buraka cukrowego. W wydarzeniu wzięło udział około 300 osób.

Nordzucker Polska S.A., kampania cukrownicza 2021/2022, burak cukrowy, Natalia Mioduszewska

Nordzucker Polska podsumował kampanię cukrowniczą 2021/2022

W trwającej 117 dni kampanii (od połowy września 2021 roku do połowy stycznia 2022 roku) Nordzucker Polska S.A. przerobił rekordową ilość buraków. Wzięło w niej udział przeszło 2700 plantatorów, a średni plon korzeni wyniósł...

Parcele demonstracyjne przedstawiające rozwiązania agrotechniczne były w tym roku zlokalizowane w trzech miejscach, oddalonych od siebie od kilku do kilkunastu kilometrów. Można było zobaczyć pokazy polowe dotyczące ochrony herbicydowej, odmian buraka cukrowego oraz technologii Conviso Smart. Plantatorzy mogli ocenić 28 odmian buraków wszystkich firm nasiennych działających na polskim rynku.

W związku z redukcją ilości substancji czynnych stosowanych w ochronie buraka, przedstawiciele firm chemicznych oraz doradcy surowcowi przygotowali ponadto kilka programów ochrony, których skuteczność można było ocenić, odwiedzając pola. Specjaliści udzielili również wszelkich informacji dotyczących zwalczania chwastów na plantacjach.

Nie mogło zabraknąć oferty najnowszych rozwiązań w maszynach stosowanych do mechanicznej ochrony plantacji. Wiedzę teoretyczną można było uzupełnić podczas wykładu na temat konserwujących technologii uprawy roli w produkcji tej rośliny.

- Bardzo cieszy fakt, że od wielu lat mamy okazję spotykać się z naszymi plantatorami na Dniu Buraka Cukrowego. Przez ten czas dużo się zmieniło w uprawie - pojawiły się nowe odmiany, technologie, a plantatorzy stale doskonalą swoją agrotechnikę uprawy. Wszelkie przekazane informacje mogą przyczynić się do poszerzania umiejętności w tej dziedzinie i prowadzić do wzrostu efektywności produkcji. Organizowanie takich spotkań na plantacjach jest bardzo potrzebne - podsumowała Natalia Mioduszewska, dyrektor ds. surowcowych w spółce Nordzucker Polska.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu