Ruszył tegoroczny monitoring szkodnika omacnicy prosowianki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
07-07-2015,16:40 Aktualizacja: 07-07-2015,21:49
A A A

Syngenta uruchomiła kolejną edycję monitoringu wylotu omacnicy prosowianki (Ostrinia nubilalis) najgroźniejszego szkodnika w uprawie kukurydzy.

W tym sezonie monitoring prowadzony jest od 2 do 15 lipca br. Pułapki świetlne wabiące motyle omacnicy umieszczone są w 13 lokalizacjach obejmując 9 województw: dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie, łódzkie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie, podlaskie oraz lubelskie.

"Dwa razy w tygodniu, w każdy wtorek i piątek będziemy aktualizować dane dotyczące monitoringu szkodnika oraz zamieszczać dane na wykresach" - zapewnia Syngenta.

Na polach widać, kto nie zwalcza omacnicy prosowianki

Właśnie teraz doskonale widać na polach, którzy rolnicy nie przywiązują należytej wagi do zwalczania omacnicy prosowianki - najgroźniejszego szkodnika kukurydzy. Brak roztropności rolników widać po niezniszczeniu resztek pożniwnych i...
Każdy z wykresów dotyczy pojedynczej pułapki i dzięki temu można odszukać pułapkę w najbliższej okolicy.

Omacnica prosowianka występuje już w całej Polsce. Na południu kraju uszkadza 50-80 proc. roślin, a lokalnie nawet 100 proc. roślin. W minionym roku w Polsce centralnej owad ten spowodował lokalnie uszkodzenia ponad 40 proc. roślin, a w Polsce północnej 15-20 proc. roślin. Zasięg występowania omacnicy w Polsce powiększa się z roku na rok.

Omacnica to motyl nocny skutecznie wabiony przez światło pułapki. Codziennie rano zliczane są motyle omacnicy odłowione w pułapce. Na tej podstawie określany jest szczyt wylotu szkodnika oraz optymalny termin zabiegu chemicznego pozwalającego zwalczyć masowo wylęgające się larwy szkodnika, stanowiące główne zagrożenie dla uprawy.

Motyle omacnicy wylatują w okresie tuż przed wiechowaniem kukurydzy. Po wylocie i kopulacji składają jaja na liściach kukurydzy. W zależności od przebiegu pogody po ok. 7-10 dniach z jaj wylegają się larwy omacnicy (gąsienice).

Początkowo larwy odżywiają się jedynie pyłkiem roślin. Wraz ze wzrostem gąsienice zaczynają wgryzać się w łodygi roślin powodując ogromne straty w uprawie.

Załatw omacnicę prosowiankę pługiem. Razem z sąsiadem

Po rozdrobnieniu mechanicznym resztek pożniwnych kukurydzy trzeba wykonać orkę przedzimową, która głęboko przykryje larwy omacnicy i inne szkodniki i w ten sposób dopełni dzieła ich zniszczenia. Orka przedzimowa wydobywa także na...
Aby skutecznie ograniczyć żerowanie larw omacnicy należy zwalczyć je zanim wgryzą się w twarde części roślin kukurydzy. Dlatego tak ważne jest śledzenie faz rozwojowych kukurydzy i uchwycenie okresu rozwijania wiech przez roślinę (BBCH 55-59) oraz monitoring masowego wylotu motyli dzięki pułapkom świetlnym.

Połączenie tych obserwacji pozwala ustalić najlepszy moment zabiegu oraz najwyższą skuteczność w zwalczaniu głównej fali uderzeniowej larw szkodnika.

W zwalczaniu omacnicy prosowianki Syngenta zaleca preparat Karate Zeon. Jest to insektycyd spełniający oczekiwania najbardziej wymagających rolników. Termin stosowania: w fazie pełni wiechowania kukurydzy (BBCH 55-59), dawka: 0,2 l/ha.

Dzięki opatentowanej przez Syngenta formule mikrokapsuł zapewnia wyjątkową skuteczność:

  • szybko i skutecznie zwalcza omacnicę prosowiankę oraz wiele innych szkodników w uprawie kukurydzy,
  • mikrokapsuły o technologii "Zeon" sprawiają, że substancja aktywna jest bardzo stabilna w opakowaniu, a po naniesieniu cieczy użytkowej na roślinę, uwalniana jest w ciągu kilku sekund,
  • stałą i wysoką skuteczność działania preparatu na roślinie zapewnia stabilizator UV, który chroni substancję aktywną przed fotorozpadem,
  •  ma krótki okres prewencji dla pszczół (1 godzina), co zapewnia, że Karate Zeon jest produktem najmniej szkodliwym dla środowiska spośród dostępnych na rynku.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj