Przełomowa technologia pozwala na zmniejszenie dawki glifosatu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
25-02-2021,20:30 Aktualizacja: 25-02-2021,20:55
A A A

Firma Ciech Sarzyna zarejestrowała innowacyjną i chronioną patentem technologię BGT (Better Glyphosate Technology), pozwalającą na utrzymanie dotychczasowej skuteczności produktów bazujących na glifosacie, przy obniżeniu o połowę dawki substancji aktywnej na hektar w porównaniu do istniejących standardów.

"Nowa technologia to nie tylko baza do innowacyjnego i skutecznego produktu dla rolników, ale również odpowiedź Ciech na wyzwania związane z realizacją postanowień Europejskiego Zielonego Ładu. Łączy bowiem troskę o środowisko naturalne z potrzebami nowoczesnego i zrównoważonego rolnictwa, które przy rosnącej liczbie ludzi na świecie nie może rezygnować z efektywnych środków produkcji, w tym glifosatu - najczęściej używanej substancji aktywnej na świecie w ochronie roślin" - czytamy w komunikacie spółki.

kukurydza GMO, glifosat, Roundup, Meksyk, GMO

Meksyk rezygnuje z kukurydzy GMO i glifosatu

Rząd Meksyku wydał niedawno dekret, w którym zakazał sprzedaży modyfikowanej genetycznie kukurydzy (GMO) oraz stosowania glifosatu w rolnictwie. Meksykańscy rolnicy mają obawy co do słuszności tej decyzji.   Od 1 stycznia 2021 r. w...

Producent deklaruje, że dzięki zmniejszeniu dawki glifosatu o połowę, przy utrzymaniu takiej samej skuteczności produktu, BGT to "przełomowy postęp w obszarze zrównoważonego rozwoju rolnictwa oraz ograniczenia wpływu środków ochrony roślin na środowisko".

Ciech jest pierwszą firmą, która zastosuje technologię w skali przemysłowej i wprowadzi ją na światowy rynek. Jednocześnie, jest to pierwsza tak znacząca innowacja w obszarze formulacji glifosatu od 45 lat.

Technologia została zarejestrowana w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi (zezwolenie nr R- 2/2021 z dnia 09.02.2021 r.), wiosną produkt oparty o nią zostanie wprowadzony na polski rynek, a jeszcze w 2021 roku zadebiutuje w innych krajach Europy. Spółka docelowo zamierza wprowadzić technologię BGT na wszystkich najważniejszych rynkach, na których używany jest glifosat.

glifosat, środki ochrony roślin, badanie płodów rolnych, gus

Glifosat a żywność. Zobacz oficjalne dane

Glifosat i powstające na jego bazie środki ochrony roślin, zwłaszcza w ostatnich miesiącach, wywoływały burzliwe dyskusje. Ile rocznie sprzedaje się tej substancji czynnej w Polsce? Jakie są wyniki badań żywności w tym kontekście? Takie dane...

- Komercjalizacja technologii BGT to ważny element rozwoju naszego biznesu agro oraz dywersyfikacji przychodów grupy, dzięki czemu doskonale wpisuje się w realizację strategii biznesowej Ciech na lata 2019-2021. Technologia ta stanowi odpowiedź na wyzwania współczesnego rolnictwa, które z jednej strony musi być coraz bardziej wydajne, co oznacza konieczność skutecznej ochrony upraw, a z drugiej musi sprostać oczekiwaniom regulatorów i konsumentów, związanym z ograniczaniem stosowania substancji aktywnych - mówi Dawid Jakubowicz, prezes zarządu Ciech.

Technologia BGT to innowacyjne połączenie systemu adiuwantów (substancji pomocniczych) i innych dodatków, zapewniające pełną funkcjonalność glifosatu w jednym produkcie. Unikalne połączenie wszystkich kluczowych składników ułatwia przygotowanie cieczy opryskowej i przyczynia się do zwiększenia jej ilości, zatrzymywanej na powierzchni roślin, stwarzając korzystne warunki do wnikania substancji aktywnej i przemieszczania jej do miejsca działania.

Dzięki temu to przełomowe rozwiązanie pozwala na znaczące zmniejszenie dawki glifosatu na hektar nawet o 50 procent w porównaniu do produktów konkurencji, bez rezygnacji ze sprawdzonej skuteczności. Produkt zawiera także już wbudowane zwilżacze oraz siarczan amonu, na ogół dodawany przez użytkowników osobno, co poprawia łatwość stosowania. Efektywność technologii BGT potwierdzają liczne przeprowadzone badania - zarówno w warunkach polskich, europejskich, jak i światowych.

Ciech Sarzyna, fungicyd Micosar, metkonazol, zwalczanie chorób rzepaku, zwalczanie septoriozy paskowanej liści

Micosar - nowy fungicyd od Ciech Sarzyna

Chcąc jeszcze lepiej odpowiedzieć na potrzeby rolników, największy polski producent środków ochrony roślin rozwinął swoją ofertę produktową o nowy fungicyd - Micosar 60 SL. Produkt uzupełnia dotychczasowy program ochrony pszenicy...

- Chcemy, by produkt oparty na tej przełomowej technologii stał się kolejną flagową marką Ciech Sarzyna - podobnie jak Chwastox. BGT to technologia o ogromnym potencjale komercyjnym. Bardzo się cieszę, że jako pierwsza na świecie wprowadza ją od początku do końca Ciech Sarzyna - począwszy od etapu testów polowych przez rejestrację, uruchomienie produkcji na skalę przemysłową, aż po opracowanie strategii marketingowej i sprzedażowej - zaznacza Wojciech Babski, prezes zarządu Ciech Sarzyna i szef biznesu agro w Grupie Ciech.

Warto podkreślić, że glifosat jest najczęściej używaną na świecie substancją aktywną stosowaną w ochronie roślin. Herbicydy oparte na tej substancji aktywnej są jednymi z najdokładniej przebadanych środków ochrony roślin na świecie, dopuszczonymi do użytku przez agencje regulacyjne w ponad 160 krajach.

Bezpieczeństwo ich stosowania jest potwierdzone przez ponad 800 opracowań naukowych. Takie stanowisko zajęły także najważniejsze światowe instytucje zajmujące się stosowaniem tego typu substancji w produkcji żywności dla ludzi. Pozytywną opinię wydał przede wszystkim Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

Od 15.03.2023-15.05.2023 - nabór wniosków "Płatności bezpośrednie i powierzchniowe"

Od 3.04.2023- 30.09.2023 - koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać o przyznanie wsparcia na prowadzenie działalności statutowej

Do 18.04.2023 - można ubiegać się o wsparcie w ramach trzech interwencji finansowanych ze środków unijnych

Do 31.05.2023 - są przyjmowane dokumenty od zainteresowanych pomocą z budżetu krajowego do przezimowanych rodzin pszczelich

Od 24.05.2023 - hodowcy drobiu, bydła i świń, ubezpieczeni od ryzyka wystąpienia w ich gospodarstwach szkód spowodowanych salmonellą, będą mogli składać wnioski o dofinansowanie

Od 5.06.2023- 5.07.2023 - będzie można zgłaszać wnioski o wsparcie na budowę silosów oraz ich wyposażenie