Na co zwracać uwagę przy zakupie ciągnika lub kombajnu?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
07-05-2017,9:00 Aktualizacja: 07-05-2017,10:00
A A A

Przejrzystość oferty finansowania to kluczowa kwestia przy zakupie maszyny rolniczej. Podpisana umowa wiąże rolnika z instytucją finansową na wiele lat i ważne jest, aby w tym czasie uniknąć niemiłych niespodzianek.

Wychodząc naprzeciw potrzebom rolników, John Deere wskazuje, na jakie aspekty zwrócić uwagę przy wyborze oferty oraz wprowadza specjalny kalkulator, dzięki któremu każdy zainteresowany może sprawdzić symulację finansowania maszyny.

ziemia rolna, zakup ziemi, dzierżawa ziemi, szkoła główna handlowa, koniunktura w rolnictwie

Rolnicy biorą coraz więcej pożyczek na zakup ziemi

Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o obrocie gruntami spowodowała wzrost na rynku finansowania ziemi rolnej - wynika z raportu BZ WBK Leasing. Zainteresowanie pożyczkami na finansowanie gruntów wzrosło w czwartym kwartale 2016 r. o 38 proc....
Większość klientów przywykła do faktu, że producenci maszyn rolniczych zwykle mają w swojej ofercie kredyt "0%", natomiast nie w każdym przypadku finansowanie okazuje się faktycznie tak korzystne, jak sugeruje to reklama. Mało zrozumiałe zapisy i różne "kruczki" stosowane w umowach mogą sprawić, że zakup wymarzonej maszyny sfinansowanej przez taką firmę, może w przyszłości okazać się wysoce nietrafioną inwestycją. Jak tego uniknąć?

Uwaga na dodatkowe koszty

Przy wyborze oferty powinniśmy zwrócić uwagę na obecność dodatkowych kosztów związanych z uzyskaniem finansowania, takich, jak prowizja przygotowawcza, zwana również opłatą manipulacyjną lub opłatą za udzielenie finansowania.

- Niektóre firmy stosują metodę liczenia prowizji przygotowawczej jako procent od wartości sprzedawanej maszyny, co - szczególnie przy wyższej kwocie udziału własnego - powoduje, że klient zapłaci za udzielenie finansowania istotnie więcej. W przypadku oferty John Deere Financial prowizja zwykle obliczana jest jako określony procent od wartości udzielonego finansowania, co jest znacznie bardziej przejrzyste i korzystniejsze dla klienta - mówi Agnieszka Dzięcielska z John Deere Financial.

John Deere 5125R

Ciągnik John Deere 5125R gwiazdą Dnia Otwartego

Tegoroczne Dni Otwarte dilerów marki John Deere zaplanowano w 15 punktach w dniach od 10 kwietnia do 10 maja. Byliśmy na spotkaniu w oddziale firmy Agro-Sieć Maszyny w Lisim Ogonie koło Bydgoszczy, które odbyło się 21. kwietnia....
Również w zakresie wkładu własnego należy zachować czujność, bo zdarzają się na rynku oferty, w których prowizja przygotowawcza jest wykazywana w ofercie jako część wkładu własnego, więc klient spłaca faktycznie większą kwotę kredytu, niż to się wydaje na pierwszy rzut oka.

Warunki ubezpieczenia maszyny

Analizując dodatkowe koszty, należy zwrócić uwagę na wymagania dotyczące np. warunków ubezpieczenia maszyny. Regułą jest, że firmy finansujące wymagają ubezpieczenia maszyn w zakresie auto-casco, ale istotne jest, aby dać klientowi swobodę w wyborze oferty ubezpieczenia. Poza narzuceniem ubezpieczyciela, niektórzy producenci stosują również wymóg ubezpieczania maszyny do wartości, za którą została zakupiona, przez cały okres finansowania, a jak wiadomo, wartość rynkowa maszyny maleje wraz z jej wiekiem.

Ursus

Ursus - finansowanie fabryczne

Od początku maja br. polscy rolnicy – w wybranych punktach dilerskich Ursusa – będą mogli skorzystać ze specjalnej oferty programu finansowania fabrycznego Ursusa i Credit Agricole. Program zawiera atrakcyjne warunki finansowania, w tym...
- Porównując oferty finansowania u różnych producentów, warto na ten aspekt zwrócić uwagę, bo niższa cena maszyny przy zakupie, po dodaniu do niej wszystkich kosztów finansowania, może się w rezultacie okazać bardzo wysoka - zauważa Agnieszka Dzięcielska.

Opłata za dodatkowe części

Wśród stosowanych na rynku praktyk, nie należy do rzadkości również pobieranie przez instytucje finansujące opłat za dodatkowe czynności, takie, jak opłata za rejestrację pojazdu czy ustanowienie zabezpieczenia, które są pobierane niezależnie od opłat wymaganych przez poszczególne urzędy.

Jak wybieramy ofertę?

Podsumowując powyższe wymienione i stosowane praktyki, przy wyborze oferty finansowania powinniśmy po pierwsze, przeanalizować całościowo i podsumować jaka faktycznie będzie suma kosztów. Wystarczy dodać do wartości maszyny wszystkie koszty związane z finansowaniem, a więc poza reklamowanym "0%", także koszt przyznania finansowania, ubezpieczenia maszyny oraz ustanowienia zabezpieczenia na rzecz instytucji finansującej.

Po drugie warto również ocenić, na ile wiarygodny jest partner finansujący.

Opryskiwacz Krukowiak Goliat

Krukowiak z finansowaniem fabrycznym

Kujawska Fabryka Maszyn Rolniczych Krukowiak nawiązała współpracę z BZ WBK Leasing w sprawie uruchomienia finansowania fabrycznego jej wybranych maszyn. Program otrzymał nazwę Krukowiak Finance.   Podpisana umowa ułatwi klientom zakup...
- Przede wszystkim należy się upewnić, czy jest to znany na rynku podmiot. Z uwagi na obowiązujące wymogi prawa, najbardziej wiarygodnym partnerem są zwykle banki, które nie tylko objęte są ścisłą kontrolą, ale również pełnią rolę instytucji zaufania publicznego. Z dużą dozą nieufności należy podchodzić do niebankowych instytucji finansujących i różnego rodzaju parabanków, które nie podlegają tak ścisłym i surowym regulacjom jak banki - mówi Agnieszka Dzięcielska.

Kalkulator do symulacji finansowania

Aby zakup produktów był jak najbardziej przejrzysty - bez niedomówień oraz ukrytych kosztów - John Deere jako pierwszy producent maszyn rolniczych w Polsce, udostępnił swoim klientom narzędzie pozwalające szybko i w prosty sposób sprawdzić, czy zakup nowej maszyny jest w zasięgu możliwości klienta, dzięki atrakcyjnym warunkom finansowania fabrycznego John Deere Financial.

- Przejrzystość oferty finansowania jest kluczowa, bo umowa zwykle wiąże klienta z instytucją finansującą na wiele lat i ważne jest, aby w tym czasie uniknąć niemiłych niespodzianek. Dlatego też postanowiliśmy udostępnić kalkulator John Deere Financial, aby klient miał pewność co do uczciwego wyboru - mówi Agnieszka Dzięcielska.

Kalkulator John Deere Financial dostępny jest dla wszystkich zainteresowanych tutaj

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt