Lely zaprezentuje w Łodzi nowego robota do usuwania odchodów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
04-02-2017,14:25 Aktualizacja: 05-02-2017,9:34
A A A

Discovery 120 Collector to robot przeznaczony do czyszczenia pełnych podłóg w oborach. Jak podkreśla firma urządzenie niweluje czas przebywania krów w odchodach do wysokości raciczek, co ma miejsce w przypadku tradycyjnych zgarniaczy.

Lely od dawna produkuje roboty do czyszczenia posadzek rusztowych. Nowy robot Discovery 120 Collector jest przeznaczony do czyszczenia pełnych podłóg. Tym samy firma rozszerza swoją ofertę robotów do usuwania odchodów zwierzęcych w oborach wolnostanowiskowych.

Discovery 120 Collector zamiast zagarniać zalegające odchody zbiera je i usuwa. Nieczystości zasysa do wbudowanego zbiornika, a następnie usuwa je w wyznaczonym miejscu. W Discovery 120 Collector zastosowano system spryskiwania wodą w celu rozcieńczenia odchodów, a pompa próżniowa zapewnia magazynowanie gnojowicy w zbiorniku.

produkcja mleka, mleko, hodowcy bydła mlecznego, krowy

Producenci mleka znów będą inwestować?

Producenci mleka, którzy przed kryzysem mocno zainwestowali w swoje gospodarstwa byli w najtrudniejszej sytuacji. I to oni, a nie najdrobniejsi rolnicy, najbardziej odczuli skutki mijającego kryzysu. Rynek mleka ma się coraz lepiej. Według...

Robot Discovery spryskuje powierzchnię wodą w przedniej i tylnej części urządzenia. Spryskiwanie w przedniej części umożliwia lepsze pobieranie odchodów, a w tylnej pozwala nawilżyć podłogę, zapewniając tym samym dodatkową przyczepność.

Woda jest wprowadzana niezależnie i magazynowana w dwóch torbach w zbiorniku na odchody. W trakcie zasysania odchodów worki z wodą są opróżniane. Jak zapewnia producent krowy mogą swobodnie się przemieszczać, a Discovery Collector jest w stanie przejeżdżać pod bramkami separującymi.

Discovery Collector jest sterowany niezależnie za pomocą wbudowanych czujników. Urządzenie nie wymaga montowania odbojników, dodatkowych łańcuchów lub lin. Firma Lely przetestowała już nowe roboty do usuwania odchodów w porozumieniu z klientami na różnych rodzajach podłóg oraz w różnych warunkach panujących w oborze.

Pierwsze roboty będą dostępne w sprzedaży od stycznia 2017 roku w krajach Beneluksu, Francji, Niemczech i Szwajcarii. W Polsce robot Lely Discovery 120 Collector będzie po raz pierwszy prezentowany na targach Ferma Bydła w Łodzi.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

28.05.2021 - 31.08.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej

31.07.2021 - termin płatności składki KRUS za III kwartał

do 2.08.2021 - termin składania wniosków do ARiMR o "Wsparcie na zalesienie i tworzenie terenów zielonych"

21.06 - 19.08.2021 - termin składania wniosków o wsparcie finansowe na "Modernizacja gospodarstw rolnych"