Koronawirus nie zaszkodzi KSG Agro?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
16-03-2020,11:00 Aktualizacja: 16-03-2020,10:06
A A A

Zarząd KSG Agro, ukraińskiego agroholdingu, notowanego na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, nie przewiduje obecnie istotnych negatywnych konsekwencji epidemii koronawirusa dla działalności spółki oraz wyników finansowych w 2020 roku.

Podstawowym kierunkiem działalności KSG Agro jest hodowla trzody chlewnej i produkcja wieprzowiny, a głównym rynkiem zbytu jest rynek krajowy Ukrainy, na którym w ciągu ostatniego tygodnia wzrosła zarówno cena, jak i popyt na wieprzowinę.

Koronawirus, COVID-19, zwierzęta hodowlane, hodowcy zwierząt, Goodvalley, trzoda chlewna, drób, asf, bioasekuracja

Hodowcy i przemysł mięsny są przygotowani na koronawirusa?

Afrykański pomór świń wciąż nie został zwalczony, a rolnictwo musi przyjąć kolejny cios w postaci koronawirusa. Liczba potwierdzonych zakażeń COVID-19 z dnia na dzień rośnie, a Główny Inspektorat Sanitarny oraz Ministerstwo Zdrowia...

Ponadto zakłócenia w handlu międzynarodowym doprowadziły do zablokowania importu konkurencyjnych produktów. Wszystko to prowadzi do wzrostu sprzedaży i przychodów spółki.

Według Siergieja Kasjanowa, prezesa zarządu KSG Agro, głównym zagrożeniem dla ukraińskich producentów żywności dzisiaj są wahania kursu walutowego, a także spadek eksportu produktów rolnych z powodu kryzysu na rynkach międzynarodowych.

- W tych warunkach szanse na stabilny i zrównoważony rozwój pozostaną dla tych firm, które w ciągu ostatnich 3-4 lat realizowali strategię optymalną dla obecnej sytuacji. Do głównych cech takiej strategii należą brak poważnych zobowiązań kredytowych w walutach obcych oraz silna pozycja na rynku krajowym - zauważa Kasjanow.

Prezes KSG Agro podkreśla, że spółka wchodzi w kryzys "w dobrej formie".

koronawirus, jan krzysztof ardanowski, wnioski o dopłaty, arimr, targi rolnicze

Minister apeluje do rolników w związku z koronawirusem

W związku z zagrożeniem koronawirusem resort rolnictwa zaapelował do rolników, by elektronicznie składali wnioski o płatności bezpośrednie, a także rozważyli rezygnację z odwiedzania targów i wystaw. "Apeluję do rolników,...

"Spółka jest odporna na wahania kursów, ponieważ w tej chwili rozliczenia w walutach obcych nie mają istotnego udziału w strukturze kosztów ogółem. W 2019 r. holding zrestrukturyzował większość zadłużenia w walutach obcych, uwalniając rezerwy walutowe w wysokości ponad 10 mln dolarów" - czytamy w komunikacie.

Ponadto, w celu zminimalizowania ryzyka zewnętrznego, od 2014 r. spółka konsekwentnie realizowała program budowy pionowo zintegrowanej struktury, zamkniętego cyklu produkcyjnego i obniżenia kosztów produkcji.

- Zamknięty cykl pozwala nam systematycznie redukować koszty, co w czasie kryzysu jest najważniejsze. Na przykład, mając własny młyn paszowy, stosując własne uprawy (głównie sorgo i kukurydzę), możemy zaoszczędzić na paszach dla świń, które zajmują do 70 proc. kosztów produkcji wieprzowiny - wyjaśnia Siergiej Kasjanow.

PFHBiPM, polska izba mleka, rynek mleka, koronawirus

Organizacje z rynku mleka reagują na epidemię koronawirusa

Ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację epidemiologiczną w Polsce i potencjalne zagrożenie zarażeniem koronawirusem, wprowadzamy dodatkowe środki ostrożności - poinformowała Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów...

Według prezesa KSG Agro, producentom żywności w obecnej sytuacji sprzyja również ciepła zima, dzięki której można prognozować wysokie plony upraw ozimych.

"Mimo to zarząd KSG Agro na bieżąco monitoruje sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa oraz wpływ epidemii na działalność spółki. Ponadto podjął szereg działań, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa wśród pracowników firmy. Na bieżąco przeprowadzane są pomiary temperatury personelu i działania dezynfekcyjne. Wyjazdy służbowe i przemieszczanie się pracowników zostały zredukowane do niezbędnego minimum" - informuje ukraiński agroholding.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

Od 3.04.2023- 30.09.2023 - koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać o przyznanie wsparcia na prowadzenie działalności statutowej

Od 24.05.2023 - hodowcy drobiu, bydła i świń, ubezpieczeni od ryzyka wystąpienia w ich gospodarstwach szkód spowodowanych salmonellą, będą mogli składać wnioski o dofinansowanie

Od 5.06.2023- 5.07.2023 - będzie można zgłaszać wnioski o wsparcie na budowę silosów oraz ich wyposażenie