Grupa Azoty publikuje wyniki finansowe

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
09-11-2016,20:10 Aktualizacja: 10-11-2016,10:29
A A A

Grupa Azoty za okres 9 miesięcy 2016 r. zanotowała przychody na poziomie 6,6 mld zł, wobec 7,5 mld zł w analogicznym okresie roku ubiegłego, przy zysku netto na poziomie 346 mln (540 mln w I-IIIQ 2015r.) zł i zysku EBITDA 826 mln zł, wobec 1 mld zł w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Wyniki trzeciego kwartału 2016 r. zamknęły się w Grupie Azoty przychodami ze sprzedaży na poziomie 2 mld zł, wobec 2,4 mld zł w III kwartale 2015r. przy zysku netto na poziomie -10  mln zł, wobec 82 mln zł w III kwartale 2015r.

Zakłady Chemiczne Police, police, grupa azoty, propylen, mariusz bober, Wojciech Wardacki

Grupa Azoty wybuduje w Policach nową instalację propylenu

Nowa instalacja propylenu powstanie w Zakładach Chemicznych w Policach. List intencyjny dotyczący inwestycji podpisali Mariusz Bober, prezes Grupy Azoty i Wojciech Wardacki, prezes polickich zakładów. W uroczystości uczestniczył prezydent...
W ujęciu kwartalnym wynik EBITDA osiągnął poziom 131 mln zł a 223 mln w analogicznym okresie roku ubiegłego. Raportowane wyniki Grupy Azoty są zbieżne z oczekiwaniami rynku wyrażonymi w konsensusie analityków.  

- Od kilku miesięcy obserwujemy znaczące korekty cenowe na światowych rynkach nawozów, są one wynikiem szerszych tendencji które zachodzą na rynku rolnym i rynku podstawowych surowców do produkcji nawozów. Działając w tak trudnym otoczeniu  nieustannie pracujemy nad wypracowaniem optymalnej marży Grupy Azoty. W porównaniu do wyników czołowych spółek nawozowych dynamika zmian w raportowanych wynikach plasuje nas powyżej konkurentów i pozwala płynnie realizować założenia inwestycyjne pomimo okresu dekoniunktury - mówi Paweł Łapiński, wiceprezes Grupy Azoty.
 
Segment agro standardowo w III kwartale rozpoczął nowy sezon nawozowy, co z perspektywy handlowej najlepiej widać w ułożeniu tendencji cenowych dla publikowanych notowań kluczowych produktów. Wyraźne symptomy nasycenia rynku, zwłaszcza rynku eksportowego, w powiązaniu z utrzymującymi się niskimi cenami  płodów rolnych (pszenica) zepchnęły ceny mocznika i nawozów saletrzanych do niskich poziomów tylko częściowo rekompensując utratę marzy handlowej premią surowcową na gazie i surowcach energetycznych. Tym samym marża EBITDA wyniosła 13 proc. (wobec 16 proc. w roku ubiegłym).

grupa azoty, ministerstwo rozwoju, Mateusz Morawiecki, Mariusz Bober

Ministerstwo Rozwoju wesprze pomysł innowacyjny Grupy Azoty

Grupa Azoty utworzy własne centrum badawczo-rozwojowe w Tarnowie, którego całkowita wartość ma wynieść 88 mln zł - zakłada porozumienie, które podpisali w piątek Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki i...
Segment tworzyw w dalszym ciągu zmagał się z bardzo silną presją cenową ze strony nabywców. Branża powoli podejmuje pierwsze działania ograniczające podaż kaprolaktamu na rynku europejskim w długim okresie co oznacza, iż rynek wskazuje kierunek działań szukających optymalizacji istniejących mocy wytwórczych.

W kontekście solidnego popytu wolumenowego ze strony rynku automotive, branży budowlanej, odzieżowej i spożywczej (opakowania) powinno się to przełożyć, w perspektywie długookresowej, na odbicie niekorzystnych tendencji marżowych całej branży.

Wyraźna poprawa wyników i rentowności Segmentu Chemii to zasługa w głównej mierze kontynuacji marżowej sprzedaży melaminy (jako element wspomnianej realizacji elastycznej polityki zarządzania mocznikiem) wspartej wynikami realizowanymi w segmencie OXO i pigmentów w Policach.

grupa azoty, spółka skarbu państwa, skarb państwa

Grupa Azoty pod specjalną ochroną przed wrogim przejęciem

Grupa Azoty oraz KGHM Polska Miedź znalazły się w wykazie firm chronionych przed wrogim przejęciem - wynika z rozporządzenia, które wydał we wtorek rząd. Spółki  reprezentują branże gospodarki istotne z punktu widzenia...
Wyniki skonsolidowane Grupy Azoty Puławy

Puławska Spółka osiągnęła w trzecim kwartale 2016 r. zysk netto na poziomie 16 mln zł (65 mln zł w III kwartale 2015r.) przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 712 mln zł wobec 935 mln zł w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Wyniki skonsolidowane Grupy Azoty Police

Wyłączając wpływ zdarzeń jednorazowych Policka Spółka wygenerowała wyższy poziom kluczowych wskaźników rentowności na poziomie EBIT i EBITDA niż w analogicznym okresie ubiegłego roku pomimo trudnej sytuacji w otoczeniu zewnętrznym zwłaszcza na rynku nawozów fosforowych.

Wynik EBIT z wyłączeniem zdarzeń o charakterze jednorazowym wyniósł 17,6 mln zł, EBITDA 40,2 mln zł i ukształtował się na poziomie wyższym niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Po  ich uwzględnieniu Spółka osiągnęła w trzecim kwartale wyniku netto o wartość -8,6 mln zł, przy przychodach ze sprzedaży o wartości 549 mln zł.

Wyniki jednostkowe Grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn

W ujęciu jednostkowym kędzierzyńska Spółka osiągnęła za III kwartał  2016r. zysk netto na poziomie -2,7 mln zł wobec 14 mln zł w III kwartale roku ubiegłego, przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 379 mln zł (435 mln zł w III kwartale 2015r.).

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej