Finansowanie dla rolnika nie tylko z Unii Europejskiej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Newseria Biznes, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-05-2019,10:50 Aktualizacja: 28-05-2019,10:56
A A A

To ostatnie dwa lata, w których Unia Europejska będzie wspierać rolników na obecnych zasadach. Wiadomo, że w unijnej perspektywie po 2020 roku budżet w ramach Wspólnej Polityki Rolnej będzie mniejszy.  

Wpłynie to zapewne również na ofertę firm leasingowych, które już dziś konstruują swoje produkty w taki sposób, by ułatwić rolnikom dostęp do zewnętrznych źródeł finansowania.

Leasing maszyn rolniczych, maszyny rolnicze, sprzęt rolniczy, leasing, Związek Polskiego Leasingu

Leasing maszyn rolniczych nadal rośnie

2018 rok był dobrym okresem dla polskiej branży leasingowej. A jednym z sektorów, w których finansowanie zakupów w ten sposób nadal rośnie, są maszyny rolnicze. Według danych świętującego w tym roku 25-lecie Związku...

Segment finansowania maszyn rolniczych stanowi dziś niewiele ponad 6 proc. całości rynku leasingu. Według Związku Polskiego Leasingu w 2018 roku polscy rolnicy sfinansowali sprzęt za ponad 5 mld zł, a dynamika tego rynku wyniosła 18 proc. (statystyki nie zawierają danych od wszystkich leasingodawców obecnych na rynku).  

PKO Leasing po pierwszym kwartale br. obserwuje znaczną dynamikę segmentu. Co wpływa na tak dobrą koniunkturę tego rynku? Czy to efekt związany z sezonowością, czy dłuższy trend?  

- Rozwojowi segmentu maszyn rolniczych sprzyja wysoka absorpcja środków unijnych. Zakładamy, że ostatnie lata obecnej perspektywy unijnej będą stopniowo zwiększać nasz udział w tym segmencie - podkreśla Marcin Hałaj, dyrektor ds. rozwoju rynku rolniczego PKO Leasing, cytowany przez Newserię Biznes.

- Wpływ na to będzie miała koniunktura zarówno krajowego, jak i zagranicznego rynku. Polityka unijna w tej i przyszłej perspektywie ma za zadanie unowocześnić i zwiększyć konkurencyjność rolnictwa. Nie będzie to możliwe bez inwestycji w sprzęt. A tu środki unijne oraz zewnętrzne finansowanie w postaci pożyczki lub leasingu uzupełniają się doskonale. Rolnicy chcą zwiększać moce produkcyjne przez rozbudowę i modernizację gospodarstw lub inwestycje w rozwój nowych technologii - dodaje ekspert.

leasing maszyn rolniczych, maszyny rolnicze, sprzęt rolniczy, Andrzej Sugajski, Związek Polskiego Leasingu

Leasing maszyn kusi rolników

Jak pozyskać i sfinansować nowe maszyny do gospodarstwa? Przed takim pytaniem stanął niemal każdy rolnik, ale wygląda na to, że coraz częściej gospodarze korzystają z leasingu. Tak przynajmniej wskazują dane przekazane przez Związek Polskiego...

Nowa perspektywa zmniejszy jednak dotacje bezpośrednie po roku 2020. To oznacza, że część rolników będzie musiała wypełnić lukę finansową i szukać gotówki w źródłach innych niż unijne.

W tym miejscu wiele zyskać może branża leasingowa, która w ofercie ma leasing i pożyczkę na maszyny rolnicze oraz pozostały sprzęt wykorzystywany w rolnictwie.

- Chcemy ułatwić możliwość finansowania sprzętu rolnikom, dlatego od kwietnia wprowadzamy w ramach Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego procedurę uproszczoną na finansowanie sprzętu rolniczego. Eliminujemy konieczność dostarczania podstawowej dokumentacji, dzięki czemu udało nam się znacznie skrócić czas wydania decyzji kredytowej. Oferujemy atrakcyjny okres finansowania, nawet do 120 miesięcy, harmonogramy dopasowane do sezonowości prowadzonej działalności oraz możliwość finansowania przedmiotów, pod które przyznana jest dotacja - zapewnia Hałaj.

PKO Leasing jako jedyna firma leasingowa w Polsce ma w ofercie wsparcie dla przemysłu rolnego w ramach gwarancji unijnych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

17.10.2022 - rusza wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt