Dopasują technologie i metody uprawy roślin

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
06-12-2019,13:10 Aktualizacja: 15-01-2020,10:33
A A A

W Śmielinie (pow. nakielski, woj. kujawsko-pomorskie) działalność rozpoczęło Centrum Badawczo-Rozwojowe, które zajmować się będzie opracowaniem, doskonaleniem, walidacją, wdrażaniem i komercjalizacją innowacji dla rolnictwa.

Twórcą centrum jest firma Agro-Land Marek Różniak. Eksperci w oddanych do dyspozycji laboratoriach ośrodka, będą zajmować się badaniami w trzech obszarach: technologii strip-till, zabiegach nalistnych oraz poprawie żyzności gleby.

Stop erozji gleb. Ocalmy naszą przyszłość

Pod takim hasłem przebiega tegoroczny Światowy Dzień Gleby, który przypada 5 grudnia. Jest on obchodzony od 2002 roku. Erozję gleb powodują: erozja wodna, erozja wietrzna, ruchy masowe, erozja śniegową oraz erozja uprawowa. Z badań IUNG-PIB...

Celem prac jest dostosowanie technologii i metod uprawy roślin do aktualnych warunków klimatycznych i agrarnych.

Pierwszy obszar badań dotyczy doskonalenia pasowej uprawy roli z jednoczesnym nawożeniem przedsiewnym i siewem w technologii Mzuri Pro-Til przez opracowanie innowacyjnych podzespołów roboczych maszyn, uwzględniających lokalne warunki siedliskowe i agrotechniczne.

Kolejne zagadnienie obejmie prace nad zwiększeniem wydajności roślin i poprawą jakości plonów przez opracowanie nowych oraz rozwój istniejących wysokiej jakości preparatów zmieniających właściwości wody do zabiegów agrochemicznych, nawozów dolistnych i biostymulatorów.

Trzeci zakres prac badawczych obejmuje natomiast opracowanie składów i formuł mikrogranulatów nawozowych do uprawy roślin rolniczych i warzyw polowych, a następnie określenie efektów ich zastosowania w agrotechnice tych roślin.

Twórcy centrum zakładają korzystne oddziaływanie komponowanych środków nie tylko na rośliny i ich plony, ale także na aktualną produktywność gleby oraz jej przyszły potencjał.

- Otwarcie centrum jest niezwykle ważnym przedsięwzięciem realizowanym ze środków Unii Europejskiej. Mamy nadzieję, że będzie miało istotny wpływ na rozwój środków, techniki i technologii stosowanych w produkcji rolniczej. Naszym celem jest stworzenie w ciągu 3 lat rozwiązań, które zrewolucjonizują branżę rolniczą. Już teraz nasi kontrahenci z różnych krajów Europy, Azji i Afryki czekają na nowe rozwiązania, uwzględniające lokalne warunki glebowe i klimatyczne - mówi Marek Różniak, twórca Centrum Badawczo-Rozwojowego.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

17.10.2022 - rusza wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt