CIECH Sarzyna: wzrost eksportu środków ochrony roślin o 70 proc. w ostatnich dwóch latach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Ciech Sarzyna (art) | redakcja@agropolska.pl
25-04-2018,20:20 Aktualizacja: 25-04-2018,20:19
A A A

CIECH Sarzyna, największy polski producent środków ochrony roślin, rozpoczął dostawy swoich środków chwastobójczych (syntezowanych w Polsce na bazie substancji MCPA) - do Kanady i Australii. Spółka prowadzi także intensywne działania handlowe w Iranie i jednocześnie umacnia swoją pozycję na dotychczasowych rynkach eksportowych - w Niemczech, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Tajlandii, Hiszpanii, Białorusi oraz w krajach bałtyckich. Wartość eksportu CIECH Sarzyna wzrosła w okresie 2015-2017 o 70 proc., a spółka sprzedaje obecnie swoje środki ochrony roślin do około 40 krajów na całym świecie.

CIECH Sarzyna jest jednym z kilku światowych producentów herbicydów opartych na MCPA. Popyt na tego typu środki ochrony roślin jest szczególnie wysoki w krajach charakteryzujących się ekstensywnym rolnictwem (duże areały, niskie nakłady na hektar), takich jak Kanada czy Australia. Spółka utrzymuje najwyższą czystość syntezowanych przez siebie substancji aktywnych.

Środki ochrony roślin produkowane przez CIECH Sarzyna trafią do tych dwóch krajów dzięki efektywnemu wykorzystaniu przez spółkę bieżącej sytuacji w Chinach, gdzie w wielu zakładach produkcja substancji MCPA została wstrzymana lub zamknięta z powodu nieprzestrzegania norm dotyczących ochrony środowiska. To m.in. właśnie chińskie fabryki zaopatrywały największy rynek zbytu MCPA na świecie, czyli Australię.

Mariusz Grelewicz, Ciech Sarzyna, konferencja, Serock

Plany Ciech Sarzyna na 2018 rok

Ciech Sarzyna, największy polski producent środków ochrony roślin, przedstawił swoje plany rozwojowe na rok 2018 na konferencji prasowej i spotkaniu z dystrybutorami 16 stycznia 2018 r. w Serocku. Spółka będzie systematycznie rozwijać...

- Wykorzystaliśmy sprzyjającą sytuację rynkową i zwiększamy dostawy MCPA do Australii.
To rynek o ogromnym potencjale, z areałem upraw na poziomie blisko 25 mln ha (w porównaniu do niespełna 11 mln ha w Polsce) oraz z największym na świecie zużyciem MCPA. Mamy rewelacyjne opinie od klientów o naszym produkcie - przede wszystkim ze względu na stałą i powtarzalną bardzo wysoką jakość, będącą wynikiem ponad 60 lat doświadczenia Sarzyny w produkcji środków ochrony roślin. Wiedza naszych pracowników została wykorzystana przy uruchomieniu naszej trzeciej z kolei instalacji syntezy MCPA - w roku 2013. Jest to jednocześnie prawdopodobnie najnowocześniejszy technologicznie obiekt tego typu na świecie - mówi Mariusz Grelewicz, prezes zarządu CIECH Sarzyna.

Kolejny nowy kierunek ekspansji zagranicznej największego polskiego producenta środków ochrony roślin to Kanada. Pierwsze dostawy na tamtejszy rynek zostały zrealizowane w kwietniu 2018 roku.

- W przeciwieństwie do Australii, do której powróciliśmy po kilkuletniej przerwie, Kanada to zupełnie nowy rynek dla CIECH Sarzyna. Podobnie jak Australia charakteryzuje się ogromnym areałem upraw i dużym popytem na estry MCPA - tłumaczy Mariusz Grelewicz.

sarplon

Sarplon - nowa linia nawozów dolistnych od Ciech Sarzyna

Ciech Sarzyna, największy polski producent środków ochrony roślin, poszerzył swoją ofertę dla rolnictwa o nową linię nawozów dolistnych Sarplon. To najwyższej jakości produkty zawierające niezbędne dla roślin makro- i mikroelementy...

Obecnie ok. 20 proc. przychodów Grupy CIECH w biznesie AGRO pochodzi ze sprzedaży zagranicznej. Odpowiedzialna za produkcję środków ochrony roślin w Grupie Spółka CIECH Sarzyna systematycznie zwiększa swoją obecność na zagranicznych rynkach. Warto podkreślić, że jest to bardzo czasochłonna operacja - oprócz czynników biznesowych i atrakcyjności oferty, kluczowe jest także pozyskanie rejestracji. Oznacza to przejście przez cały proces dopuszczenia substancji aktywnej oraz gotowego produktu na danym rynku, co może trwać od 3 do nawet 7 lat. Proces rejestracji środków ochrony roślin przypomina pod wieloma względami ten znany z rynku farmaceutycznego.

- Ze względu na długotrwały proces rejestracji produktów, zwiększanie udziału eksportu w naszej sprzedaży jest rozłożone w czasie. W 2017 roku zarejestrowaliśmy 14 produktów poza granicami kraju, m.in. w Niemczech, Włoszech, Belgii czy Czechach, ale także w tak egzotycznych krajach jak Iran, gdzie również mocno wchodzimy z naszymi produktami - mówi Mariusz Grelewicz.

Program rozwoju portfolio Spółki (w obszarze AGRO) na rynkach międzynarodowych zakłada rejestrację ponad 20 nowych własnych produktów w strefie Centralnej i Południowej (m.in. Niemcy, Czechy, Włochy, Hiszpania, Francja, Wielka Brytania czy Irlandia) w latach 2017-2021. Spółka realizuje również plan inwestycyjny dla uzyskania własnych zezwoleń dla substancji aktywnych, których liczba ma wzrosnąć z 2 w 2016 roku do 10 w roku 2020.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu