Cedrob zainwestuje 100 milionów w budowę mroźni w Porcie Gdańskim

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
08-10-2019,9:00 Aktualizacja: 08-10-2019,8:45
A A A

Cedrob Porty Sp. z o.o. i Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. podpisały umowę przedwstępną na budowę mroźni wysokiego składowania. Grupa Cedrob przeznaczy na tę inwestycję 100 milionów zł.

Obiekt o pojemności ok. 30 tys. palet zlokalizowany będzie w pobliżu DCT Gdańsk S.A., który jest największym terminalem kontenerowym na Bałtyku i w relacjach euro-azjatyckich głównym hubem przeładunkowym dla Europy Środkowo-Wschodniej oraz Skandynawii.

Budżet przedsięwzięcia to minimum 100 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest na drugą połowę 2021 roku.

W nowoczesnej i w pełni zautomatyzowanej chłodni będzie składowane mięso przeznaczone na eksport. Wszystkie operacje na terenie chłodni będą wykonywane 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu z możliwością załadunku i wyładunku dużej liczby kontenerów.

W kiełbaskach wieprzowych w Niemczech wykryto bakterię groźną dla ludzi

Kiełbaski wieprzowe wyprodukowane w Niemczech zawierały bakterię Listeria monocytogenes. Tamtejsze władze zgłosiły powiadomienie w Systemie Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach RASFF. W kiełbasie wieprzowej wyprodukowanej w...

Budowa własnej chłodni w Porcie Gdańsk usprawni transport mięsa do zagranicznych kontrahentów Grupy Cedrob i pozwoli zwiększyć produkcję. Docelowo chłodnia Cedrob Porty będzie obsługiwać także zewnętrznych producentów.

- Dorastaliśmy kilka lat do tego przedsięwzięcia, bo to nie jest zadanie łatwe. Kilka lat rozmów, kalkulacji, przyniosło efekt. Zachwyciłem się Portem Gdańsk, udało nam się uzyskać dobre warunki w negocjacjach. Nazwaliśmy naszą spółkę Cedrob Porty, w przyszłości, mam takie marzenie, że kolejną tego rodzaju inwestycję zbudujemy na Adriatyku w ramach Trójmorza. W przyszłym roku zaczynamy budowę, za dwa lata rozpoczniemy działalność składową i logistyczną. Uznaliśmy, że musimy mieć własną mroźnię, własną logistykę, żeby eksportować więcej i dalej. Mięso mrożone możemy wywozić poza rynki europejskie. Już dużo eksportujemy do RPA, niedawno podpisaliśmy bardzo korzystną umowę eksportową do krajów arabskich - powiedział Andrzej Goździkowski, prezes zarządu Cedrob SA.

tuczniki, cena, trzoda chlewna, eksport,

Ceny tuczników w UE utrzymują się na wysokim poziomie

Notowania żywca wieprzowego w większości państw unijnych pozostają bez zmian i utrzymują się na stosunkowo wysokim poziomie. Jest to efekt spadku produkcji tuczników w UE oraz zwiększenia eksportu do Chin.   Ceny w krajach unijnych w...

- Zyskaliśmy kolejnego silnego partnera, żeby rozwijać infrastrukturę przeładunkową. Dla nas to dodatkowa kotwica, argument dla armatorów, którzy wybierają nasz port. Widzimy wzrost wolumenu towarów spożywczych. Miejsca paletowe w rozbudowywanym terminalu kontenerowym DTC na pewno zostaną wykorzystane - podsumował Łukasz Greinke, prezes zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA.

Eksport i inwestycje to dwa główne filary planu rozwojowego Grupy Cedrob, która z każdym rokiem zwiększa swoją sprzedaż za granicę. Jej produkty są dostępne na ponad 60 rynkach, a łączne przychody z eksportu wyniosły w 2018 roku ponad 1 mld zł.

Dynamiczny rozwój i wyniki sprzedaży udało się uzyskać dzięki przemyślanej strategii inwestycyjnej. Tylko w zeszłym roku wartość nakładów inwestycyjnych wyniosła 310 mln zł, a w ciągu ostatnich sześciu lat aż 884 mln zł.

Port Gdański to ważny międzynarodowy węzeł komunikacyjny. Gdański terminal DCT obsługuje największe statki kontenerowe i plasuje się na świecie w pierwszej trójce terminali pod względem liczby kontenerów przeładowywanych podczas zawinięcia oceanicznej jednostki do portu.

Port Gdański SA w każdym roku poprawia swoje rekordy przeładunku. W I półroczu 2019 r. przeładowano w nim ponad 27 mln ton towarów, co oznacza wzrost o 9 proc. w stosunku do analogicznego okresu w roku 2018.


 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich