Baza eksportu polskiej żywności ma być gotowa za 2 lata

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Hubert Bekrycht PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-08-2020,13:50 Aktualizacja: 19-08-2020,13:57
A A A

Nowy terminal multimodalny, który powstanie na łódzkim Teofilowie, będzie jednym z ośrodków eksportu polskiej żywności - powiedziała Żaklina Kaczmarek, wiceprezes Contargo Hatrans Łódź.

Nowy terminal ma zostać uruchomiony pod koniec 2022 roku w sąsiedztwie trasy S-14. Będzie 25. włączonym w sieć grupy Contargo. Firma ma podobne bazy w Holandii, Francji, Szwajcarii i Niemczech.

terminal intermodalny bydgoszcz emilianowo, bydgoszcz emilianowo, terminal

Powstanie terminal przeładunkowy, jakiego w regionie brakowało

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Polskie Koleje Państwowe oraz Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny podpisały warunkową umowę inwestycyjną budowy terminala intermodalnego Bydgoszcz Emilianowo. To kolejny krok do powstania pierwszego...

- Terminal multimodalny to nie tylko przeładunek kontenerów dostosowany do różnych rodzajów transportu, ale i przepakowywanie towarów zgodnie z zamówieniem eksporterów - zapewnia przedstawicielka spółki, która go wybuduje.

Łódzki terminal zajmie się głównie eksportem polskiej żywności, szczególnie przetwórców z regionu, zarówno do krajów zachodnich, jak i na wschód, m.in. do Chin i krajów rosyjskojęzycznych.

- Obowiązuje embargo na transport przez Rosję, ale dozwolone są tak zwane przewozy kontrolowane. Ten rodzaj transportu przy zastosowaniu plomby lokalizacyjnej na kontenerze, która pozwala kontrolować tranzyt towarów dalej na wschód i do Chin. Chodzi nie tylko o transport drogowy oraz morski, ale i kolejowy - wyjaśniła Kaczmarek.

Nowy terminal na Teofilowie ma być dostosowany do przechowywania kontenerów chłodniczych. Będzie to możliwe dzięki użyciu specjalnych agregatów. Inwestor chce, aby nowa baza transportowa była gospodarczo jak najściślej związana z Łodzią i regionem.

terminal cukrowy w gdańsku, produkcja cukru, eksport cukru, port gdański, ksc

Terminal cukrowy otwarty. Dotrzemy do nowych rynków zbytu

- Chcemy pozostać dużym producentem cukru w Europie - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa podczas uroczystego otwarcia terminala cukrowego w Gdańsku. - Rozwój polskiego rolnictwa jest szansą dla kraju, jest również...

Położone w środkowej Polsce województwo łódzkie jest atrakcyjne, bo inne podmioty gospodarcze mają lub będą tu mieć bazy transportowe.

- PKP Cargo planuje budowę terminala w Karsznicach niedaleko Zduńskiej Woli, służącego do przeładunku kontenerów i formowania pociągów w dalsza drogę, m.in. do terminali kompaktowych takich jak nasz - mówiła Kaczmarek.

Koszt inwestycji szacuje się na kilkadziesiąt milionów złotych. Firma wystąpiła do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi o dofinansowanie projektu z funduszy europejskich.
 

Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.