Anwil zwiększy moce produkcyjne nawozów. Orlen inwestuje we Włocławku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-12-2018,9:20 Aktualizacja: 17-12-2018,9:29
A A A

Spółka Anwil z grupy PKN Orlen wybuduje do końca 2021 r. instalację, która pozwoli na zwiększenie zdolności produkcyjnych nawozów o 495 tys. ton rocznie, czyli do 1 mln 461 tys. ton w ciągu roku. Przewidywany koszt inwestycji to ok. 1,3 mld zł.

Na realizację zadania inwestycyjnego dotyczącego rozbudowy zdolności produkcyjnych nawozów w Anwilu wyraziło zgodę Walne Zgromadzenie tej spółki - poinformował PKN Orlen.

Anwil, canwilbus, gleba, nawożenie, azot, właściwa aplikacja nawozu

Anwil z mobilnym laboratorium ruszył w Polskę

Czerwiec w kalendarzu agro to okres przygotowań do pierwszych zbiorów. Firma Anwil postanowiła wykorzystać ten czas, aby spotkać się z rolnikami i porozmawiać o tym, jak efektywnie mogą wpłynąć na jakość plonów. Przedstawiciele Anwilu...

Dzięki budowie trzeciej instalacji produkcyjnej nawozów azotowych, Anwil poszerzy ofertę produktową o cztery rodzaje tych produktów.

"Anwil jest bardzo ważnym aktywem w Grupie Orlen. Wzmacnianie jego pozycji na konkurencyjnym rynku europejskim to jeden z naszych priorytetów. Dlatego cieszę się, że moje zapowiedzi dotyczące tej kluczowej inwestycji rozwojowej wchodzą w etap realizacji. Anwil stanie się jeszcze mocniejszym graczem na rynku nawozów" - podkreślił Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen cytowany w komunikacie spółki.

Zaznaczył jednocześnie, że planowana inwestycja w segmencie nawozów "to kolejny krok w kierunku wydłużenia łańcucha wartości i poprawy bilansu przepływów produktowych" w Grupie Orlen.

"Na tej inwestycji finansowo skorzysta zarówno PKN Orlen, jego akcjonariusze, włocławska spółka i samorząd lokalny" - dodał Obajtek.

Anwil, Grupa Azoty, PKN Orlen, Włocławek, Daniel Obajtek, Orlen, nawozy, produkcja nawozów

Wkrótce ruszy budowa nowoczesnej instalacji nawozów w Anwilu

PKN Orlen nie tylko nie zamierza sprzedawać włocławskiego Anwilu, ale chce go wzmacniać. Właśnie dlatego paliwowy gigant planuje we Włocławku duże inwestycje. Realizacja jednej z nich rozpocznie się jeszcze w tym roku. - Anwil to mocne aktywo w...

PKN Orlen wyjaśnił, że "uruchomienie trzeciej instalacji nawozowej spowoduje zwiększenie zdolności produkcyjnych Anwilu z 966 tys. ton do 1 mln 461 tys. ton rocznie oraz wzbogaci portfolio produktowe o saletrę grubą, saletrosiarczan amonu, saletrzak z siarką i saletrzak z magnezem o ulepszonych własnościach granuli".

- Rozbudowa zdolności produkcyjnych Anwilu umożliwi zaspokojenie rosnącego popytu na nawozy azotowe w kraju. W tej chwili jesteśmy ich jedynym polskim wytwórcą, dysponującym potencjałem do zwiększenia produkcji. W ciągu trzech lat będziemy w stanie zapewnić polskim rolnikom dostęp do zwiększonego wolumenu krajowych produktów spełniających najwyższe światowe standardy w każdym aspekcie związanym z ich wytwarzaniem i sprzedażą - powiedziała Agniesyka Żyro, prezes Anwilu.

Zwróciła przy tym uwagę, że inwestycja zwiększająca produkcję nawozów będzie wkładem tej spółki w zapewnienie Polsce bezpieczeństwa żywnościowego oraz ochronę rodzimego rynku przed napływem często wątpliwej jakości nawozów z importu, głównie ze Wschodu.

biorafinerie, Orlen, Jan Krzysztof Ardanowski, Daniel Obajtek, Jedlicze, bioetanol

Ardanowski namawia Orlen do inwestycji w biorafinerie

W Polsce jest potrzebna jedna, może kilka dużych biorafinerii, które przerabiałyby nadwyżki zboża. O takich inwestycjach rozmawiam m.in. z PKN Orlen - poinformował w poniedziałek szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Zdaniem...

PKN Orlen przypomniał, że Anwil jest jednym z największych pracodawców na Kujawach i Pomorzu - obecnie zatrudnia ponad 1300 osób, a liczba ta - jak zapowiedział koncern - zwiększy się po zrealizowaniu inwestycji nawozowej.

Równocześnie PKN Orlen wspomniał, iż włocławski Anwil "jest też jednym z największych płatników podatków przekazywanych do budżetu miasta". "Za 2017 r. spółka odprowadziła 110 mln zł podatku, z czego lokalnie aż 35 mln zł. W związku z rozwojem aktywów produkcyjnych we Włocławku wpływy z podatku, które pozostaną w regionie, mogą wzrosnąć o ok. 50 mln zł rocznie" - podkreślił koncern.

Anwil z siedzibą we Włocławku to podmiot zależny PKN Orlen, w którym koncern ma 100 proc. akcji. Oprócz nawozów azotowych: saletry amonowej i saletrzaku, wytwarza również tworzywa sztuczne. Produkcję nawozów rozpoczęto tam w 1971 r.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu