Żywność drożeje. Takich cen nie było od kilkunastu miesięcy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-11-2016,11:20 Aktualizacja: 15-11-2016,11:50
A A A

W październiku indeks cen żywności FAO zyskał 0,7 proc., wzrastając do 172,6 punktów, i był najwyższy od marca 2015 r. W skali roku stawki poszły w górę o 9,1 proc. Podrożały produkty mleczne, cukier i zboża, a potaniały oleje i mięso.

Notowania żywności rosną systematycznie od początku roku i jedynie w lipcu miał miejsce nieznaczny spadek. Po dwóch miesiącach dość silnych podwyżek tempo wzrostu cen jednak osłabło.

Wpływ miały na to spadki niektórych grup produktów. W październiku ponownie wzrosły ceny artykułów mleczarskich (+3,9 proc.), cukru (+3,4 proc.) oraz nieznacznie zbóż (+1 proc.). Spadły ceny olejów roślinnych (-2,4 proc.) i mięsa (-1 proc.). Najwięcej zyskał indeks produktów mleczarskich. Podrożał cały asortyment, a najmocniej masło, którego zapasy w UE spadły.

żywność, łańcuch dostaw żywności, komisja europejska, bruksela, phil hogan

Eksperci: Bruksela powinna wspierać rolników w łańcuchu dostaw żywności

Na szczeblu UE potrzeba nowych przepisów dotyczących nieuczciwych praktyk handlowych, by wesprzeć rolników w łańcuchu dostaw żywności - wynika z zaprezentowanego w Brukseli raportu grupy ekspertów ds. rynków rolnych. -...

Wzrosły notowania zbóż. Pszenica podrożała z powodu mniejszej podaży ziarna wysokiej jakości, a kukurydza - ze względu na zwiększenie tempa sprzedaży w USA.

Cukier podrożał w stosunku do notowań z września o 3,4 proc., natomiast rok do roku indeks jest wyższy o 59,8 proc. Jest to najwyższy poziom od października 2012 roku. Za podwyżkami cen przemawia światowy bilans surowca, który ma zamknąć się deficytem. Z powodu niekorzystnych warunków pogodowych wyhamowała kampania cukrownicza w Brazylii, która jest największym eksporterem cukru na świecie.

Natomiast potaniało mięso. Październikowy spadek został spowodowany głównie obniżeniem popytu importowego Chin na wieprzowinę, co spowodowało zmniejszenie unijnego eksportu na ten rynek.

Do spadku cen mięsa ogółem na świecie przyczyniła się również dalsza obniżka stawek eksportowych wołowiny w Oceanii z uwagi na wzrost produkcji w USA i zmniejszenie popytu importowego. Od stycznia, gdy indeks cen mięsa był najniższy od 5 lat, notowania wzrosły natomiast o 13 proc.

W październiku spadły ceny olejów - przede wszystkim palmowego ze względu na lepsze wyniki produkcyjne w południowo-wschodniej Azji i mniejszy popyt na świecie.

Indeks cen żywności FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa) jest miarą miesięcznych zmian międzynarodowych cen koszyka towarów spożywczych. To średnia indeksów cen: mięsa, nabiału, zbóż, olejów roślinnych oraz cukru, ważona według ich udziału w eksporcie w latach 2002-2004.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement