Zawrotne stawki za owoce. Padł kolejny rekord

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-07-2021,13:50 Aktualizacja: 19-07-2021,13:27
A A A

W Japonii padł kolejny rekord ceny owoców. Przedsiębiorca z Tajwanu zapłacił 1,4 mln jenów (prawie 50 tys. zł) za kiść winogron z delikatesowej odmiany Ruby Roman, której każde grono jest wielkości piłeczki pingpongowej.

- Chcę zaprezentować Ruby Romany mieszkańcom Tajwanu. Gdy pomyślisz o całorocznej ciężkiej pracy producentów (tych winogron), 1,4 mln jenów to tanio - powiedział 66-letni nabywca Sie Ming-ta, który na Tajwanie prowadzi sieć delikatesów.

wieprzowina z Węgier, import mięsa wieprzowego do Japonii, regionalizacja, ASF, region wolny od wirusa,

Japonia importuje wieprzowinę z kraju dotkniętego ASF

Wieprzowina z Węgier trafia na rynek japoński. Po dwóch latach negocjacji kraj ten zezwolił na eksport mięsa wieprzowego z regionów Węgier wolnych od afrykańskiego pomoru świń (ASF).   Eksport mięsa do Japonii spadł w ubiegłym...

Aukcja w mieście Kanazawa była dopiero pierwszą w tym sezonie, a oferta Tajwańczyka przebiła już rekord z poprzedniego roku o 100 tys. jenów – podkreśla japońska agencja Kyodo. Ceny na aukcjach Ruby Romanów rosną od 3 lat.

Odmiana uprawiana jest wyłącznie w japońskiej prefekturze Ishikawa, której stolicą jest Kanazawa. Winogrona charakteryzują się wysoką zawartością cukru, niską kwasowością oraz imponującymi rozmiarami - każde grono jest mniej więcej wielkości piłeczki pingpongowej. Po raz pierwszy weszły na rynek w 2008 roku.

W tym roku zbiór był szczególnie udany, a na ostatniej aukcji wystawiono rekordową liczbą 253 kiści. - Słoneczna pogoda i wysokie temperatury utrzymywały się tuż przed zbiorem, więc byliśmy w stanie zebrać słodsze winogrona - powiedział Mitsuo Maruyama, wiceprzewodniczący grupy badawczej zrzeszającej producentów.

Owoce klasy premium regularnie osiągają w Japonii zawrotne ceny, a nabywcy często wykorzystują zwycięstwo na aukcjach do celów reklamowych. W kwietniu na wyspie Hokkaido lokalna firma zapłaciła 2,7 mln jenów (91,5 tys. zł) za dwa melony Yubari, uznawane za najdroższe owoce świata. Cena na kwietniowej aukcji była 23 razy wyższa niż rok wcześniej, ale nie pobiła rekordu sprzed 2 lat, gdy parę takich melonów zlicytowano za 5 mln jenów (169,4 tys. zł).
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu