Wołowina wyłączona z negocjacji UE-blok Mercosur

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
23-05-2016,9:40 Aktualizacja: 23-05-2016,10:53
A A A

Unia Europejska oraz kraje południowo-amerykańskiego bloku Mercosur wymieniły oferty wzajemnego dostępu do swoich rynków. To kolejny krok naprzód w negocjacjach układu o wolnym handlu.

Teraz obie strony mają czas na szczegółowe przeanalizowanie dokumentów. Eksperci podkreślają, że sektor rolny był jedną z przeszkód w dokończeniu rozmów, które utknęły w martwym punkcie przed ponad dekadą - informuje FAMMU/FAPA.

wołowina, bydło mięsne, Egipt, eksport wołowiny

Wołowina z Polski będzie eksportowana do Egiptu

Mięso wołowe z trzech zakładów mięsnych z Polski trafi do Egiptu. W kolejce ustawiają się już kolejne, a uzyskanie przez nie zgody na sprzedaż swoich produktów do tego kraju wydaje się tylko kwestią czasu. Wołowina sprzedana przez...

Unijne lobby rolne wymusiło na Brukseli wykluczenie z negocjacji mięsa wołowego oraz etanolu. Związki farmerów unijnych Copa-Cogeca wciąż sprzeciwiają się szerszemu otwarciu Wspólnoty na towary rolne z krajów Mercosur, podkreślając, że Unia nie zyska w zamian nic istotnego.

Organizacja podkreśla, że mimo sprzeciwu 20 ministrów rolnictwa z krajów UE w sprawie propozycji liberalizacji handlu towarami rolnymi, które zawierały także tzw. produkty wrażliwe, Komisja Europejska dalej dążyła do przedstawienia oferty w tej grupie towarów dokonując tylko nieznacznych zmian w pierwotnej ofercie.

Rolnicy z Unii nadal są niezadowoleni z liberalizacji handlu wieprzowiną, niektórymi produktami z mięsa drobiowego, a nawet zbożami, uważając, że są to również towary wrażliwe dla rynku unijnego. Ponadto Copa-Cogeca uważa, że wykluczona obecnie z oferty wołowina, może powrócić w postaci "karty przetargowej" w dalszych negocjacjach.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu