Wołowina może wrócić "na stół" podczas negocjacji umowy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
04-10-2016,12:20 Aktualizacja: 04-10-2016,13:15
A A A

Cecilia Malmström, unijna komisarz do spraw handlu ostrzega, że Unia Europejska może mieć spore trudności w zawarciu porozumienia o wolnym handlu z krajami Mercosur bez umożliwienia dostępu do swojego rynku dla "produktów wrażliwych" takich, jak wołowina.

Wspólnota wykluczyła bowiem mięso wołowe oraz etanol z oferty negocjacyjnej przedstawionej krajom Mercosur (Ameryka Południowa) 11 maja, zostawiając ewentualny powrót tych produktów do negocjacji w późniejszym czasie - przypomina FAMMU/FAPA.

wołowina, kraje mercosur, ue-kraje mercosur, umowa o wolnym handlu

Umowa handlowa UE-kraje Mercosur bez Wielkiej Brytanii

Martin Schulz, przewodniczący Parlamentu Europejskiego zadeklarował, że w przyszłej umowie handlowej między Unią i blokiem krajów południowoamerykańskich Mercosur (Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Urugwaj) nie zostanie uwzględniona Wielka...

Budzi to oczywiście sprzeciw producentów tego gatunku mięsa w krajach UE - przede wszystkim w Irlandii. Oferta krajów Mercosur w negocjacjach także nie zachwyciła Brukseli, gdyż wykluczyła takie produkty, jak oliwę z oliwek, whisky oraz produkty przetworzone (czekolada, herbatniki, makarony). Na liście produktów nie było także wina, przetworów mleczarskich i brzoskwiń w puszkach.

Malmström ma jednak nadzieję, że podczas kolejnych negocjacji oferta państw z Ameryki Południowej poprawi się, natomiast Unia zadba - jak powiedziała - "o jak najłagodniejsze podejście do wołowiny". Komisarz zapewniła ponadto stronę irlandzką, że liberalizacja handlu przyniesie korzyści nie tylko całej Wspólnocie, ale również samemu Dublinowi.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu