Ursus przeciera szlak. GoAfrica to szansa dla Polski

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marzena Kozłowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-05-2017,8:10 Aktualizacja: 08-05-2017,8:27
A A A

Chciałbym, żeby w ramach programu GoAfrica jak najwięcej polskich przedsiębiorców zainteresowało się krajami Afryki. Są to ogromne i bardzo perspektywiczne rynki zbytu - mówił w w Etiopii prezydent Andrzej Duda.

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczęli w niedzielę trzydniową wizytę w Etiopii. Pierwszym punktem programu było odwiedzenie montowni traktorów Ursus w Adamie.

Ursus, Algieria, ciągniki Ursusa pojada do Afryki, ciągnik, traktor, eksport do Afryki

Ursus podpisał ważną umowę podczas targów Agrotech

23. edycja Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej Agrotech w Kielcach jest szczególnie ważna dla marki Ursus. Firmie udało się podpisać porozumienie o współpracy z algierskim przedsiębiorstwem Karmag Industrie, które...

Prezydent zaznaczył, że realizacja kontraktów Ursusa z Etiopczykami jest możliwa dzięki międzyrządowemu porozumieniu zawartemu w 2013 roku między Polską a Etiopią, które - zaznaczył - spowodowało, że "uruchomione zostały (przez Polskę) specjalne linie kredytowe po to, żeby zadania produkcyjne i kooperacyjne pomiędzy Polską a Etiopią (...) mogły być realizowane".

- To się wpisuje w ustanowiony przez polski rząd program dla polskiego biznesu GoAfrica. Chciałbym, żeby w ramach tego programu jak najwięcej polskich przedsiębiorców, polskich firm, zainteresowało się rynkiem afrykańskim, ponieważ są to olbrzymie państwa o wielkim potencjale - powiedział prezydent.

Prezydent zaznaczył, że Ursus nie jest jedyną polską firmą, która obecnie "prężnie działa na rynku etiopskim". - Są ze mną też przedstawiciele firmy Asseco, która realizuje tutaj z etiopską agencją rządową ogromny kontrakt na modernizację informatyczną etiopskiej energetyki - powiedział.

Wyraził satysfakcję, że duże polskie firmy z powodzeniem prowadzą działalność i rozwijają się na afrykańskim rynku, eksportują tutaj polską myśl techniczną, polską markę i budują dobry wizerunek Rzeczypospolitej w tej części świata.

Prezes Ursusa spotkał się z prezydentem Senegalu

Możliwości sprzedaży ciągników w Senegalu dotyczyła piątkowa rozmowa prezesa spółki Ursus Karola Zarajczyka z przebywającym z wizytą w Polsce prezydentem Senegalu Macky Sallem.    „Rozmowa dotyczyła możliwości otwarcia...

Duda zaznaczył, że aspekt gospodarczy jego wizyty w Etiopii jest najważniejszy i tego będą dotyczyły przede wszystkim jego rozmowy z prezydentem Etiopii Mulatu Teshome Wirtu, a także premierem Hailemariamem Desalegnem.

Karol Zarajczyk, prezes Ursusa mówił, że w montowni w Adamie zaplanowano montaż rocznie 500 ciągników. Jak powiedział, kontrakt tam realizowany został zawarty w 2013 roku, a prace ruszyły rok później.

- Pierwszy kontrakt opiewał na pierwotnie na 1500 sztuk. W tym roku kończymy pierwszy etap realizacji. Liczymy, że wkrótce - też dzięki wizycie prezydenta - uda się podpisać kolejny - powiedział.

Podkreślił, że wizyty prezydenta bardzo pomagają w prowadzeniu biznesu, ponieważ kraje, w których Ursus prowadzi działalność - poza Etiopią są to Tanzania i Zambia - mają ustrój prezydencki, gdzie prezydent decyduje o kształcie polityki gospodarczej.

Jak dodał, m.in. niedawna wizyta w Polsce prezydenta Senegalu na zaproszenie prezydenta Dudy była bardzo wyraźnym sygnałem dla biznesu. - Rozpoczęliśmy bardzo intensywne rozmowy, na bardzo wysokim szczeblu właśnie po tej wizycie - zaznaczył.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj