Susza pustoszy uprawy. Zyski z eksportu nigdy tak nie spadły

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-04-2023,11:00 Aktualizacja: 03-04-2023,11:06
A A A

Według przewidywań czołowych argentyńskich ekspertów tegoroczna uporczywa susza spowoduje największe od 30 lat zmniejszenie eksportu zbóż z kraju, który jest jednym z czołowych producentów na świecie.

- Skutkiem największej od 60 lat posuchy, jaką nawiedziła Argentynę w następstwie globalnego ocieplenia, będzie nienotowany w historii kraju spadek wpływów z eksportu zbóż - prognozował w wypowiedziach dla mediów Elizando Marcelo, prezes tamtejszej Międzynarodowej Izby Handlowej.

napływ ziarna z Ukrainy, zapasy zboża,  kryzys na rynku zbóż, Mateusz Morawiecki, Ursula von der Leyen

Zjednoczyli się w sprawie ochrony rynku rolnego

Możemy się różnić, ale w sprawie ochrony naszego wewnętrznego rynku rolnego - krajowego i unijnego, Polska, Słowacja, Rumunia, Bułgaria i Węgry, zjednoczyły się - napisał premier Mateusz Morawiecki o wspólnym liście do szefowej KE w...

Ekspert ocenia, że wpływy jego kraju z eksportu zbóż, będą w bieżącym roku o 15-20 miliardów dolarów mniejsze od ubiegłorocznych.

Skutki tak radykalnego zmniejszenia się wpływów z eksportu zbóż pogłębią głęboki kryzys gospodarczy kraju dotkniętego najwyższą od 30 lat inflacją.

Na koniec ubiegłego roku wyniosła sto procent i była najwyższa w Ameryce Południowej.

Według najnowszego komunikatu argentyńskiego Instytutu Statystyki, na koniec roku 2022 aż 39,2 proc. ludności Argentyny dotkniętych było "skrajnym lub dotkliwym ubóstwem".
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!