Saudyjska ropa nie przestanie płynąć do Polski, Czech i na Litwę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
03-11-2016,9:15 Aktualizacja: 03-11-2016,9:29
A A A

PKN Orlen będzie kontynuował współpracę z Saudi Aramco obejmującą dostawy ropy naftowej do rafinerii koncernu w Polsce, Czechach i na Litwie. Kontrakt został przedłużony do końca grudnia 2017 r.

"Biorąc pod uwagę dotychczasową bardzo dobrą współpracę z saudyjską firmą, Orlen zdecydował się na przedłużenie kontraktu. Taka możliwość wynika z zapisów zawartej w maju br. umowy, która przewiduje opcję automatycznego przedłużenia kontraktu w przypadku woli dalszej współpracy stron" - informuje spółka.

produkcja biopaliw z glonów, pkn orlen, Odnawialne Źródła Energii

W PKN Orlen będą badać glony jako biokomponenty

W zakładzie głównym PKN Orlen w Płocku jeszcze w tym roku ma zostać uruchomiona stacja doświadczalna, gdzie z wykorzystaniem dwutlenku węgla i wody poprodukcyjnej hodowane będą glony, służące do produkcji wyższej generacji...
Umowa przewiduje zaopatrzenie w surowiec na poziomie około 200 tysięcy ton miesięcznie. Ropa naftowa może trafiać do przerobu w rafineriach koncernu w Polsce, Czechach i na Litwie.

- Jesteśmy zadowoleni ze współpracy z Saudi Aramco. Ropa saudyjska stała się częścią podstawowego wsadu surowcowego dla naszych rafinerii - powiedział Wojciech Jasiński, prezes zarządu Orlenu. - Co więcej, odczuwamy pozytywne efekty konsekwentnie realizowanej strategii w zakresie dywersyfikacji dostaw do naszych rafinerii, której kontrakt z Saudi Aramco jest istotnym elementem - dodał Jasiński.

Zapewnienie stabilnych dostaw surowca do rafinerii koncernu jest jednym z najważniejszych priorytetów Orlenu. "Dlatego zabezpieczenie dostaw w ramach umów długoterminowych jest ważnym elementem naszej strategii zakupowej. Jednocześnie, mając na uwadze pojawiające się możliwości na rynku ropy naftowej, PKN Orlen nie wyklucza pozyskania surowca w przyszłości z innych kierunków na bazie dostaw spot" - czytamy w komunikacie.

Saudi Aramco to zintegrowany koncern paliwowo-chemiczny, światowy lider w wydobyciu węglowodorów, produkcji, procesach rafineryjnych, dystrybucji i jeden z największych globalnych eksporterów ropy naftowej. Zarządza udowodnionymi zasobami ropy naftowej i kondensatu na poziomie 261,1 mld. baryłek. Dzienna produkcja Saudi Aramco to ponad 10 mln baryłek.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement