Rząd opłaci kwarantannę pracowników sezonowych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Lach PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-04-2020,13:10 Aktualizacja: 14-04-2020,13:14
A A A

Rząd Kanady poinformował, że w ramach pomocy dla farmerów i sektora przetwórstwa żywności przeznaczył 50 mln dolarów kanadyjskich (CAD) na sfinansowanie dwutygodniowej kwarantanny zagranicznych pracowników.

Marie-Claude Bibeau, minister rolnictwa i ds. żywności powiedziała, że rząd przeznaczy 1,5 tys. CAD na każdego pracownika podczas obowiązkowej kwarantanny. Środki mają pokryć dodatkowe koszty zakwaterowania, wyżywienia i zapewnienia niezbędnej opieki czy pomocy.

pracownicy sezonowi w rolnictwie, zbiór szparagów, gospodarstwa rodzinne, tarcza antykryzysowa

Niemcy przywożą pracowników sezonowych samolotami. Co u nas?

Pracownicy do zbierania szparagów w Niemczech ściągani są samolotami z Rumunii. Polskie władze przyjęły zaś kolejne rozwiązania dedykowane cudzoziemcom w ramach rozszerzenia tzw. tarczy antykryzysowej. Sezonowi pracownicy zza wschodniej...

W zamian za to farmerzy są zobowiązani do zagwarantowania im dwóch tygodni kwarantanny, np. w lokalnych hotelach, oraz wypłacania im wynagrodzenia w tym okresie.

Pomoc nie będzie wypłacana pracodawcom naruszającym warunki określone przez rząd.

Kanadyjski sektor rolno-spożywczy zatrudnia co roku od 50 do 60 tys. zagranicznych pracowników, głównie z Meksyku, przylatują też grupy z Gwatemali i innych krajów Ameryki Łacińskiej.

Wykwalifikowani pracownicy sektora rolnego są tak potrzebni, że np. Kanadyjska Rada Miodu zdecydowała się wyczarterować samolot, którym w poniedziałek przyleciała do Kanady grupa 80 pszczelarzy z Nikaragui.

Kiedy Kanada zamykała swoje granice w związku z pandemią koronawirusa, rząd zezwolił na przyjazd pracowników rolnych pod warunkiem zapewnienia im kwarantanny przez pracodawców.

obcokrajowcy, pomoc w gospodarstwie, pracownicy, koronawirus

Pracownicy z Ukrainy mogą pozostać w gospodarstwach

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM) zwróciła się do rządu o stworzenie ustawy regulującej wjazd i pobyt pracowników z Ukrainy. Wniosek został pozytywnie rozpatrzony w przyjętej przez sejm...
Jak wskazywały media, choć podróżnych obserwuje się przed wylotem z Meksyku, to nie jest to rzeczywista kontrola, nie ma też mechanizmu zapewniającego, że pracodawcy nie wymuszą na nowo przybyłych rozpoczęcia pracy przed upływem kwarantanny.

Podczas debaty nad rządowym pakietem pomocy w wysokości 73 mld CAD Yves-Francois Blanchet, lider trzeciej co do wielkości partii w parlamencie Blok Quebecki (BQ), często wspierającej mniejszościowy rząd liberałów, pytał, dlaczego grupa pracowników rolnych z Meksyku i Gwatemali przyleciała do Montrealu, nie została poddana żadnym testom.

Blanchet wskazywał, że na farmach nie każdy pokój dla pracowników ma osobną łazienkę czy kuchnię, więc kwarantanna może być iluzoryczna. W poniedziałek lider BQ nadal podnosił, że kontrola stanu zdrowia przyjezdnych pracowników nie może być przerzucana ani na rolników, ani na niewielkie społeczności na terenach wiejskich.

W ramach pomocy dla sektora rolnego rząd utworzył już w minionych tygodniach linię kredytową w wysokości 5 mld CAD na wsparcie dla farmerów i firm mających problemy z płynnością finansową.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu