RPA chce ograniczyć import mięsa kurcząt z Unii Europejskiej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
18-03-2016,13:25 Aktualizacja: 22-03-2016,12:07
A A A

Departament Handlu i Przemysłu Republiki Południowej Afryki nie wyklucza wprowadzenia środków ochronnych w imporcie mrożonego mięsa kurcząt z kością z UE.

Stowarzyszenie producentów drobiu RPA uważa bowiem, że dostawy ze Wspólnoty zakłócają krajowy rynek i zagrażają bytowi miejscowych producentów. Wartość importu tego gatunku mięsa z UE przez ostatnie 4 lata wzrosła gwałtownie z 86 do... 203 mln euro. FAMMU/FAPA informuje, że przed rokiem ten afrykański kraj był największym rynkiem zbytu dla unijnego drobiu.

Tylko przez ostatni rok sprzedaż wzrosła o 7 proc. do ok. 210 tys. ton. W strukturze towarowej dostaw największy udział miały mrożone elementy kurcząt z kością (178 tys. ton).

Na południowoafrykańskim rynku pojawiło się tymczasem po niespełna 17 latach mięso kurcząt ze Stanów Zjednoczonych. To efekt zawarcia w styczniu bilateralnego porozumienia, na mocy którego amerykańscy producenci drobiu mogli wreszcie wznowić eksport. Powodem embarga były cła antydumpingowe i zaostrzenie wymogów sanitarno-weterynaryjnych przez władze RPA.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj