Rozmowy UE-Australia w sprawie umowy o wolnym handlu utknęły w martwym punkcie. Powodem rozbieżności dotyczące rolnictwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
30-10-2023,11:45 Aktualizacja: 30-10-2023,11:46
A A A

Negocjacje między UE i Australią dotyczące umowy o wolnym handlu nie powiodły się. Rozmowy podczas szczytu grupy G7 w Osace utknęły w martwym punkcie z powodu rozbieżności dotyczących rolnictwa. Spotkanie w Japonii postrzegano jako ostatnią szansę na zawarcie porozumienia w najbliższej przyszłości - poinformowała agencja Belga.

"Nie udało nam się osiągnąć żadnego postępu" – powiedział australijski minister handlu Don Farrell po rozmowach z urzędnikami europejskimi. "Mam nadzieję, że pewnego dnia uda nam się dojść do porozumienia, które przyniesie korzyści zarówno Australii, jak też naszym europejskim przyjaciołom" - dodał.

Prace nad umową już od 5 lat

Australijski minister rolnictwa Murray Watt powiedział w rozmowie z Australian Broadcasting Corporation (ABC), że nowe negocjacje są mało prawdopodobne przed końcem obecnej kadencji rządu i trzeba będzie na nie poczekać do wyborów powszechnych w 2025 roku.

odbudowa bydła w Australii, mięso wołowe, wzrost popytu na mięso,

Australia stawia na odbudowę pogłowia bydła

Hodowcy z Australii chcą jak najszybciej zwiększyć liczbę stad bydła. Jest to odpowiedź na wzrost popytu na wołowinę, który wynika z kryzysu wywołanego wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Azji.    Producenci bydła w Australii...

Komisja Europejska i Australia pracują nad umową o wolnym handlu od ponad pięciu lat. Australia oczekuje, że otrzyma możliwość eksportowania do Europy większej ilości cukru oraz wołowiny i baraniny, natomiast UE nie chce, aby australijscy rolnicy używali oznaczeń geograficznych dobrze znanych europejskich produktów, takich jak "prosecco", "feta" i "mozzarella".

Żądania dotyczące rolnictwa

"Komisja Europejska ubolewa nad brakiem postępów podczas rozmów w Osace" – przyznali przedstawiciele KE, cytowani przez agencję Belga.

Jak podkreślono, "Australia ponownie przedstawiła żądania dotyczące rolnictwa, które nie odzwierciedlają przebiegu ostatnich negocjacji". Komisja zapewniła, że "pozostaje gotowa do kontynuowania rozmów".

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu