Rolnicy protestowali, a miliony ludzi nie miały wody

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-02-2016,10:45 Aktualizacja: 23-02-2016,11:29
A A A

Ponad 10 milionów ludzi nie miało w Delhi wody, mimo iż wojsko odzyskało już kluczowy zbiornik po trzydniowych protestach rolników i zamieszkach, w których zginęło 16 osób, a kilkaset zostało rannych. Przywrócenie dostaw wody potrwa 3-4 dni.

Do problemów z zaopatrzeniem w wodę doszło dlatego, że protestujący rolnicy opanowali główny kanał (Munak) zaopatrujący trzy piąte indyjskiej stolicy w wodę. Wojsko odzyskało kontrolę nad kanałem w poniedziałek, ale konieczne są naprawy infrastruktury, które zajmą trochę czasu. Kanał został zniszczony w paru miejscach. Protestujący podpalili stację kolejową, podpalali też samochody policyjne i państwowe autobusy.

rybołówstwo, Zofia Szalczyk, eksport ryb do indii

Indie otwierają rynek dla polskich produktów rybołówstwa

W poniedziałek - wkrótce po zakończeniu wizyty podsekretarz stanu Zofii Szalczyk - indyjskie władze poinformowały o zaakceptowaniu weterynaryjnego świadectwa zdrowia dla naszych produktów rybołówstwa. Decyzja rządu w Delhi jest...

Arvind Kejriwal, preZydent miasta podał na Twitterze, że wojsko "stara się ocenić, kiedy woda dotrze do Delhi i jak bardzo kanał ucierpiał". Do protestów doszło pomimo godziny policyjnej i rozmieszczenia wojska. W dwóch okręgach otworzyło ono ogień do tłumu.

Protestujący rolnicy, będący właścicielami ziemi, to Dżatowie z północnej części Radżputany i części Beludżystanu w Pakistanie. Stanowią względnie zamożną kastę etniczną, która w Indiach zamieszkuje głównie stan Harijana, z trzech stron otaczający stolicę Indii, oraz siedem innych stanów na północy kraju.

Ponieważ stanowią 27 proc. wyborców w Harijanie i mają jedną trzecią mandatów w stanowym parlamencie, są liczącą się społecznością - siedmiu z 10 stanowych ministrów Harijany to Dżatowie.

Chociaż obecnie uważa się ich za kastę wyższą, jej członkowie demonstrują, domagając się włączenia w system kwotowy w edukacji i miejscach pracy, który obejmuje kasty niższe od 1991 roku.
przetwórstwo spożywcze, Janusz Piechociński, Sukhbir Singh Badal

Indie otwarte na technologie przetwórstwa spożywczego

Technologie przetwórstwa spożywczego to dziedzina, w której polskie firmy mogą inwestować w Indiach - przekonują Janusz Piechociński, wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński oraz Sukhbir Singh Badal, wicepremier rządu...

W marcu 2014 roku rząd obiecywał włączenie Dżatów do kast niższych, co pozwoliłoby na ujęcie ich w systemach kwotowych. Jednak Sąd Najwyższy w 2015 roku uznał, że Dżatowie nie są niższą kastą.

Tymczasem, ponieważ jest coraz mniej pracy w sektorze prywatnym i maleją dochody z rolnictwa, Dżatowie domagają się przyznania im statusu umożliwiającego zdobycie posad państwowych.

Minister stanu Harijana Ram Bilas Sharma podał, że sytuacja wraca do normy, na drogach przywrócono ruch, między Dżajpurem a Czandigarh znów kursuje kolej.

Sharma zapewnił też, że rząd stanowy przedstawi ustawę w sprawie kwot dla Dżatów na przyszłym posiedzeniu parlamentu.

Delhi, które jest drugim z najludniejszych miast po Tokio, nie ma dobrego zaopatrzenia w wodę, infrastruktura wodna nie nadąża tam za urbanizacją. Zaniedbano starożytne specjalne studnie-cysterny. Rzeka Jamuna, bardzo zanieczyszczona, dostarcza jedynie 12 proc. wody. Reszta wody dla 25-milionowej stolicy Indii pochodzi z rezerw gruntowych i kanału ze stanu Uttar Pradeś.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj