Rolnictwo pochłania lasy w błyskawicznym tempie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
23-06-2019,11:00 Aktualizacja: 23-06-2019,11:12
A A A

Od 2020 roku - przez 10 lat - co najmniej 50 milionów hektarów lasów na świecie ma zostać pochłoniętych przez rolnictwo - alarmuje Greenpeace International. To obszar równy powierzchni Hiszpanii.

Główną przyczyną wycinki lasów jest pozyskanie terenów pod hodowlę bydła, upraw soi, produkcji oleju palmowego i innych produktów rolnych - podaje portal forsal.pl

lasy państwowe, modernizacja dostrzegakni, ochrona przeciwpożarowa, sam,ochody gaśnicze, pożary w lasach

Lasy trzeba chronić przed ogniem. Leśnicy inwestują

Modernizacja istniejących i budowa nowych dostrzegalni oraz poszerzanie floty samochodów gaśniczych - to inwestycje podejmowane przez Lasy Państwowe, żeby wzmocnić system ochrony przeciwpożarowej. W ramach Regionalnej Dyrekcji LP w Radomiu...

Degradacji obszarów leśnych nie zdołały zatrzymać nawet deklaracje złożone w 2010 r. podczas konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu, których celem było wyeliminowanie wylesiania do 2020 r., dzięki odpowiedzialnemu pozyskiwaniu produktów rolnych - uważa Greenpeace.

W odpowiedzi na te zarzuty, paryskie Consumer Goods Forum, które reprezentuje około 400 detalistów, producentów i usługodawców z całego świata, oświadczyło, że od 2010 r. współpracuje z członkami forum, rządami i społeczeństwami obywatelskimi w celu przyspieszenia zmiany w kierunku zrównoważonego pozyskiwania produktów rolnych.

Organizacja stwierdziła, że dotychczasowe działania są niewystarczające, by wyeliminować wylesianie terenów. Dlatego grupa pracuje nad opracowaniem skuteczniejszej strategii zwalczania wylesiania, która zostanie zaprezentowana podczas Tygodnia Klimatycznego ONZ we wrześniu.

Tymczasem obszar upraw kakaowca na Wybrzeżu Kości Słoniowej wzrósł od 2010 roku o 80 proc., produkcja oleju palmowego w Indonezji wzrosła o 75 proc., a obszary uprawy soi w Brazylii zwiększyły się o 45 proc. - wylicza Greenpeace, powołując się na dane Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa.

Najgorsze ma jednak dopiero nadejść, ponieważ przewiduje się, że spożycie mięsa wzrośnie o 76 proc. do 2050 r., a uprawy soi i palm oleistych pójdą w górę odpowiednio o 45 proc. i 60 proc. - dodają ekolodzy.
 

forsal.pl

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement