Osiem osób zginęło podczas protestu rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-10-2021,14:45 Aktualizacja: 04-10-2021,15:12
A A A

Co najmniej 8 osób zginęło w stanie Uttar Pradeś na północy Indii podczas protestu przeciwko reformie rynku rolnego. Część ofiar zginęła pod kołami samochodu, część została śmiertelnie pobita przez tłum - informuje BBC.

W mieście Lakhimpur Kheri przebywał szef MSW Indii Ajay Mishry. Jeden z samochodów ministerialnej kolumny zjechał z drogi i uderzył w zgromadzonych.

Indie, rolnictwo, wybory, polityka, susza

W Indiach coraz więcej rolników traci jedyne źródło utrzymania

Ponad połowa Indusów pracuje na roli. Przez suszę i długi coraz więcej traci swoją ziemię i źródło utrzymania. Podczas każdych wyborów politycy obiecują im ulgi i dopłaty, lecz szybko o nich zapominają. - Nie wracam do mojej...

Według przywódców demonstrantów, samochód, którym miał kierować syn ministra, celowo wjechał w tłum, zabijając co najmniej 2 osoby. Według policji pod kołami zginęło 4 rolników. Minister Mishra tłumaczył, że do tragedii doszło, gdy jeden z kierowców obrzucanych przez tłum kamieniami samochodów stracił panowanie nad maszyną. Zaprzeczył, by w incydencie brał udział jego syn.

Po tym wypadku, doszło do starć wokół pojazdów konwoju ministra, wzburzeni rolnicy zaatakowali samochody i podpalili je - pisze AFP. Według Mishry tłum śmiertelnie pobił 3 członków rządzącej Indyjskiej Partii Ludowej i towarzyszącego im kierowcę.

Lokalna policja potwierdziła śmierć w sumie 8 osób.

Manifestacja rolników w Uttar Pradeś była częścią ogólnoindyjskiego ruchu protestu przeciwko przyjętej we wrześniu 2020 roku reformie rolnej, która liberalizowała rynek rolny i odchodziła od skupu produktów rolnych przez państwo.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement