Największy importer zboża na świecie wprowadził stałe ceny na chleb

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Ewa Nehring PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-03-2022,10:30 Aktualizacja: 24-03-2022,10:36
A A A

Egipt wprowadził stałe ceny na chleb. To próba przeciwdziałania wzrostowi cen żywności po inwazji na Ukrainę. Kraj jest największym importerem zboża na świecie - 60 proc. zapotrzebowania na zboże pochodzi z importu, z czego ponad 80 proc. sprowadzano z Rosji i Ukrainy.

"Premier Moustafa Madbouly ustalił stałą cenę sprzedawanego chleba na 11,50 funtów egipskich (0,66 dolarów) za kilogram" - przekazał Reuters. Agencja dodała, że naruszenie ustalonych stawek będzie skutkowało karami pieniężnymi w wysokości od 100 tys. do 5 mln funtów egipskich (ok. 5600 do 281300 dolarów).

Jan Krzysztof Ardanowski, Rada ds. Wsi i Rolnictwa, bezpieczeństwo żywnościowe Polski, wojna w Ukrainie

Zawirowania na rynku żywności. Polska może ratować przed głodem

Mamy wszystkie atuty, które pozwalają sądzić, że Polska, może być jednym z tych krajów, który uratuje miliony ludzi na świecie przed głodem - mówi Jan Krzysztof Ardanowski, szef Rady ds. Rolnictwa i Obszarów...

Inwazja na Ukrainie załamała łańcuch dostaw płynących z Morza Czarnego. - W ciągu trzech tygodni od wybuchu konfliktu cena pieczywa w niektórych piekarniach wzrosła o 25 proc. Ceny mąki wzrosły nawet o 15 proc. - powiedział Attia Hamad, przedstawiciel Izby Handlowej w Kairze.

W Afryce i na Bliskim Wschodzie powszechne są dotacje do żywności. Egipt wydaje na nie ok. 2,9 mld dolarów rocznie, z czego większość dofinansowania przeznaczona jest na pieczywo.

Półtora tygodnia temu o problemie informował The Economist, który stwierdził, że "żaden rząd nie odważył się na zmianę tego kosztownego rozwiązania.
Chleb jest głównym źródłem kalorii dla milionów Arabów, a przez to zapalną kwestią polityczną".

Według The Economist konflikt w Ukrainie może zwiększyć egipskie rachunki za import o co najmniej 1,5 mld dolarów (0,4 proc. PKB). Reuters nie informował o tym, czy wzrośnie dofinansowanie do subsydiowanego pieczywa.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj