Mimo skandalu chcą sprzedać więcej wołowiny

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
13-04-2017,11:20 Aktualizacja: 13-04-2017,11:40
A A A

Brazylijskie Stowarzyszenie Eksporterów Wołowiny spodziewa się wzrostu eksportu wołowiny w bieżącym roku. I to mimo ujawnionych w połowie marca przypadków sprzedaży zepsutego lub zainfekowanego salmonellą mięsa.

Na kilka dni przed wybuchem skandalu Jorge Camardelli, prezes ABIEC prognozował, że w 2017 r. Brazylia sprzeda ten gatunek mięsa za 5,5-6 mld dolarów, co będzie oznaczało 9 proc. wzrost. Wolumen wywozu może zwiększyć się natomiast o 11 proc. - informuje FAMMU/FAPA.

brazylia, ekport mięsa, wołowina, drób

Skandal z brazylijskim mięsem. Jak wpłynie na światowy rynek?

Wołowina, wieprzowina i drób wyprodukowane w Brazylii były eksportowane po tym, jak minął okres ich przydatności do spożycia. Ten międzynarodowy skandal wybuchł gdy okazało się, że brazylijscy inspektorzy byli korumpowani i zatwierdzali...

Co ciekawe, prognoz tych nie skorygowano po wybuchu skandalu. Eksperci podkreślają jednak, że z roku na rok Brazylia zwiększa liczbę rynków zbytu dla swojej wołowiny. W 2015 r. było to 129 krajów, a w 2016 r. już 133. Zdaniem ABIEC, w 2017 r. ich liczba może zwiększyć się do 184.

W połowie marca brazylijska policja wszczęła śledztwo w sprawie 21 zakładów mięsnych, których przedstawiciele mieli przekupywać federalnych inspektorów, aby dopuszczali do obrotu zepsute mięso. Rząd zawiesił 33 urzędników państwowych, zamknął trzy zakłady, a także rozpoczął szczegółowe kontrole.

Szybka reakcja najwyższych władz sprawiła, że dwa tygodnie po ujawnieniu afery, zakazy importu wołowiny zniosły kluczowe rynki zbytu dla Brazylijczyków, czyli Chiny, Chile, Egipt oraz Hongkong.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj