Japonia i Korea Południowa zablokowały import pszenicy z USA

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
29-08-2016,12:05 Aktualizacja: 29-08-2016,13:00
A A A

Japonia i Korea Południowa wstrzymały import pszenicy klasy White Wheat (tzw. pszenica biała) ze Stanów Zjednoczonych po stwierdzeniu nieautoryzowanych odmian genetycznie zmodyfikowanych na plantacjach w stanie Waszyngton.

Minister rolnictwa Japonii zapowiedział zawieszenie dostaw pszenicy konsumpcyjnej i paszowej wymienionej klasy pochodzącej z portów na zachodnim wybrzeżu. Wyjątkiem jest pszenica na cele paszowe eksportowana z Zatoki Meksykańskiej, która uważana za bezpieczną - informuje FAMMU/FAPA.

Poza tym władze w Tokio zawiesiły dystrybucję wcześniej zakupionej pszenicy z USA do czasu przeprowadzenia stosowanych testów. To drugi raz, kiedy Japonia blokuje import tego gatunku zboża ze Stanów Zjednoczonych od połowy 2013 roku. Wówczas wykryto inną odmianę zmodyfikowaną genetycznie.

Zezwolenie na użycie amerykańskiej pszenicy na cele konsumpcyjne zawiesiła też Korea Południowa. Seul zapowiada przeprowadzenie kwarantanny dla dostaw amerykańskiego ziarna. Testy ma przeprowadzić Ministerstwo ds. Żywności. Kraj jak na razie nie poszukuje gdzie indziej tego zboża alternatywnego do klasy White Wheat, ze względu na wysokie zapasy.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement