Egipt kupił od Rosji niemal 0,5 mln ton pszenicy, zawierając umowę bezpośrednią

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
05-09-2023,8:55 Aktualizacja: 05-09-2023,8:58
A A A

Egipt kupił od Rosji w ramach umowy bezpośredniej około 0,5 mln ton pszenicy, negocjując przy tym znacznie niższą cenę - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera.

Wskutek naruszenia tradycyjnych dróg importu pszenicy, Egipt - jeden z największych nabywców tego zboża na świecie - zaczął w zeszłym roku przechodzić na umowy bezpośrednie, kosztem wcześniejszych przetargów.

Egipski Urząd ds. Dostaw Towarów (GASC) kupił w piątek od Rosji ok. 480 tys. ton pszenicy po cenie ok. 270 dolarów za tonę - podał Reuters. Handlowcy, do których dotarła agencja, potwierdzili, że cena ukształtowała się poniżej nieoficjalnego minimalnego poziomu, ustalonego przez rząd Rosji w celu kontrolowania krajowych cen pszenicy.

rosja, turcja, ukraina, erdogan, putin, zełenski, umowa zbożowa, porozumienie zbożowe

Prezydent Turcji po spotkaniu z Putinem w Soczi: jest nadzieja na wznowienie porozumienia zbożowego

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w poniedziałek po spotkaniu z Władimirem Putinem w Soczi, że jego zdaniem wkrótce uda się znaleźć rozwiązanie, umożliwiające wznowienie porozumienia zbożowego, dzięki któremu...

Cena minimalna - wyjaśnił Reuters - nie jest prawnie wiążąca, ale oczekuje się, że dostawcy będą postępować zgodnie z instrukcjami rosyjskiego ministerstwa rolnictwa.

Ustalone wcześniej przez Kreml ceny wpłynęły na konkurencyjność rosyjskiej pszenicy; GASC kupował tańszy produkt od dostawców rumuńskich i francuskich.

W zeszłym roku egipski minister ds. dostaw powiedział, że zakupy bezpośrednio od dostawców umożliwiły Kairowi negocjowanie lepszych cen w niepewnych czasach. Egipt pożyczył w sierpniu od Zjednoczonych Emiratów Arabskich 500 mln dolarów na import podstawowej dla bezpieczeństwa żywnościowego kraju pszenicy.

Poleć
Udostępnij