Część soi i wieprzowiny wyłączona z ceł odwetowych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Andrzej Borowiak PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-12-2019,11:20 Aktualizacja: 06-12-2019,11:29
A A A

Władze Chin wyłączą część soi, wieprzowiny i innych produktów sprowadzanych z USA z ceł nałożonych w odwecie za karne taryfy na towary z ChRL wprowadzone przez Stany Zjednoczone w ramach wojny handlowej.

Rządowa komisja celna będzie wyłączała poszczególne partie produktów z odwetowych ceł na wnioski chińskich importerów. W komunikacie nie podano ilości ani wartości towarów, jakie mają zostać wyłączone z taryf.

wojna handlowa chiny-usa, cła antydumpingowe, Liu He, Steven Mnuchin, wojna celna

Handlowa wojna wstrzymana. W interesie obu stron

Państwowe chińskie media wyrażają w poniedziałek zadowolenie z wyniku rozmów chińskiej delegacji handlowej w Waszyngtonie, które oddaliły widmo wojny celnej pomiędzy Chinami a USA. Oba kraje mają wielki potencjał współpracy...

Urzędnicy z Chin i USA negocjują obecnie w sprawie pierwszej fazy porozumienia, które ma zakończyć trwającą od prawie półtora roku wojnę handlową.

W ramach konfliktu obie strony ocliły wzajemny eksport wart miliardy dolarów rocznie.

Początkowo spodziewano się, że oba kraje będą w stanie zawrzeć wstępne porozumienie na początku grudnia, zanim w połowie tego miesiąca wejdzie w życie kolejna partia karnych ceł na chiński eksport, ogłoszonych przez administrację prezydenta USA Donalda Trumpa.

We wtorek Trump ocenił jednak, że z zawarciem umowy być może będzie trzeba poczekać do wyborów prezydenckich w USA, zaplanowanych na listopad 2020 roku.

Dodał, że jego zdaniem Chińczycy chcą zawrzeć umowę teraz, natomiast jemu samemu podoba się pomysł czekania na umowę.

trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, wojna celna USA - Chiny, wieprzowina

Chiny podnoszą cła na wieprzowinę. Hodowcy tracą miliony

Chiny w miniony piątek 23 sierpnia odpowiedziały na amerykańskie sankcje celne. Tym samym nałożyły dodatkowe 10 proc. cła na wieprzowinę pochodzącą z USA. "Jest to kolejny dotkliwy cios wymierzony w eksporterów amerykańskich lokujących...

Chiński resort handlu utrzymuje, że osiągnięcie pierwszej fazy porozumienia wymaga obniżenia części wprowadzonych już karnych i odwetowych ceł, przy czym obie strony powinny wycofywać taryfy proporcjonalnie, a skala tych zmian może być przedmiotem negocjacji.

Chiny nałożyły dodatkowe cła odwetowe w wysokości 25 proc. na amerykańską soję, wieprzowinę i inne towary rolne w lipcu 2018 roku. Od początku września taryfy zostały podniesione o kolejne 5 proc. w przypadku soi i 10 proc. w przypadku wieprzowiny.

ChRL od ponad roku mierzy się ze skutkami epidemii afrykańskiego pomoru świń. Od ubiegłego lata pogłowie zmniejszyło się o jedną trzecią, ceny mięsa wieprzowego znacznie wzrosły, a spadek podaży na rynku krajowym wymusza zwiększenie importu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement