Coraz więcej soi z USA trafia do Unii. Bruksela spełnia obietnice

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Krzysztof Strzępka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-04-2019,8:50 Aktualizacja: 17-04-2019,8:59
A A A

Dzień po przyjęciu przez państwa członkowskie mandatu do rozmów handlowych z USA, Komisja Europejska podała, że import amerykańskiej soi do UE zwiększył się w ostatnich miesiącach o 121 proc.

Zwiększenie przez "28" dostaw było częścią uzgodnień zawartych pomiędzy Jean-Claude'em Junckerem, szefem KE i Donaldem Trumpem, prezydentem Stanów Zjednoczonych podczas spotkania w lipcu 2018 roku w Waszyngtonie.

nasiona soi, przyczepa

Na które odmiany soi postawić w 2019 roku?

Na tegorocznych listach odmian soi rekomendowanych do uprawy w 15 województwach znalazło się 20 odmian. Najdłuższe są w województwach opolskim i wielkopolskim, bo obejmują po 8 odmian. Ponad połowę, bo 11 odmian, stanowią odmiany...

Przedstawiony raport jest już piątym tego rodzaju dokumentem, który ma potwierdzać, że UE wywiązuje się z obietnic złożonych wobec Stanów Zjednoczonych.

Analiza Brukseli pokazuje, że od lipca 2018 r. do połowy kwietnia 2019 r. import soi z USA wzrósł - w porównaniu z takim samym 42-tygodniowym okresem rok wcześniej o 121 proc. do 8 mln 244 tys. ton.

Jeszcze w 2018 roku amerykańska soja stanowiła 36 proc. całkowitego importu do UE. Teraz odsetek wynosi 72 proc.

Na kolejnych miejscach, ale ze zdecydowanie mniejszym wolumenem znalazły się Brazylia (21 proc.), Ukraina (2,3 proc.), Kanada (1,8 proc.) oraz Paragwaj (0,7 proc.).

W styczniu KE stwierdziła, że amerykańska soja spełnia techniczne standardy, by wykorzystywać ją do produkcji biopaliwa w UE, dzięki czemu import mógł jeszcze bardziej się zwiększyć.

soja, rośliny bobowate, uprawa, podkarpackie, COBORU

Rośliny bobowate, a na pewno soja to przyszłość produkcji roślinnej

Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale zaprosił rolników na szkolenie w zakresie doboru odmian i agrotechniki uprawy roślin bobowatych grubonasiennych i soi w ramach Inicjatywy Białkowej COBORU. Do Boguchwały przyjechało...

UE importuje około 14 milionów ton soi rocznie, stosując ją jako źródło białka dla zwierząt, w tym kurczaków, świń i bydła, a także do produkcji mleka. Bruksela podkreśla, że dzięki konkurencyjnym cenom ziarno soi z USA jest bardzo atrakcyjną opcją dla europejskich importerów i farmerów.

Rozmowy Junckera z Trumpem w wakacje ubiegłego roku zatrzymały eskalację sporu handlowego, w tym amerykańskie plany dotyczące obłożenia europejskiej produkcji motoryzacyjnej dodatkowymi cłami.

W poniedziałek Rada UE dała Komisji Europejskiej zielone światło do rozpoczęcia negocjacji z USA w sprawie zniesienia ceł na towary przemysłowe z wyłączeniem produktów rolnych oraz w sprawie zapewnienia zgodności standardów produktów po obu stronach Atlantyku.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!