Bruksela wprowadza zasady regionalizacji w handlu drobiem z USA

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-03-2017,14:20 Aktualizacja: 22-03-2017,14:43
A A A

Komisja Europejska zastosowała ograniczenia w handlu drobiem i produktami drobiowymi ze Stanami Zjednoczonymi z uznaniem regionalizacji dla obszarów zagrożonych. Wydano zakaz wprowadzania do Unii towarów pochodzących tylko z obszarów dotkniętych wysoce zjadliwą grypą ptaków.

Po analizie sytuacji epidemiologicznej w USA restrykcjami zostały objęte hrabstwa w stanach Tennessee i Alabama. Handlowe ograniczenia mają zapewnić ochronę dla zdrowia zwierząt we Wspólnocie i zminimalizować ryzyko przedostania się wirusa.

ptasia grypa, drób, gołębie, dzikie ptactwo

Wirus grypy ptaków. Będą zmiany w rozporządzeniu MRiRW

Maty dezynfekcyjne, nowe zasady przechowywania ściółki dla ptaków, wytyczne dla posiadaczy gołębi. Trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie zarządzenia środkami związanymi z wystąpieniem wysoce...

- Zastosowana przez UE zasada regionalizacji dla hrabstw objętych restrykcjami wynika z umowy pomiędzy UE a Stanami Zjednoczonymi w sprawie sanitarnych środków ochrony zdrowia publicznego i zwierząt w handlu żywymi zwierzętami i produktami zwierzęcymi. Władze Wspólnoty i USA zobowiązały się do szybkiego wzajemnego uznawania środków regionalizacji w razie wystąpienia ognisk choroby na swoim terytorium - wyjaśnia Katarzyna Gawrońska, główny specjalista Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Amerykańskie służby weterynaryjne podjęły działania zwalczające chorobę i minimalizujące ryzyko jej rozprzestrzeniania. Kontrolują 10 km strefę wokół gospodarstw, gdzie potwierdzono wirusa grypy ptaków. Organy weterynaryjne zawiesiły wydawanie świadectw weterynaryjnych w odniesieniu do towarów skierowanych z tych hrabstw na rynek wspólnotowy.

Przypomnijmy, że firmy drobiarskie w USA jeszcze nie zdążyły w pełni odzyskać równowagi po gwałtownym przebiegu grypy ptaków w latach 2014-2015. Cały czas niższy jest amerykański eksport mięsa drobiowego, a producenci jaj notują zdecydowanie mniejsze zyski.

USA są drugim największym światowym eksporterem mięsa drobiowego i produktów przetwórstwa jaj. W 2016 r. były drugim, po Ukrainie, największym dostawcą przetworów jajecznych do Europy.
 

Poleć
Udostępnij